Opencard za(s)tavila soudy

Domácí
24. 11. 2015 12:04
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová slibuje, že Karta Pražana zmizí do dvou let z povrchu zemského. Jenže cesta k tomuto cíli je nelehká, jen tento týden zasedne soud kvůli opencard v několika případech.

S opencard si neporadil ani primátoři Bohuslav Svoboda (ODS), Tomáš Hudeček (exTOP 09), ani Adriana Krnáčová (ANO). Nepomohli jim ani jejich radní pro IT Karel Březina (ČSSD) nebo Eva Vorlíčková (exTOP 09), Krnáčová pro jistotu radního pro IT nemá.

Přitom příběh Karty Pražana je v zásadě prostý a pro Prahu příznačný. Bémova rada odklepla předražený projekt, buď z neschopnosti, nebo schválně jako přípravu pro odklánění stamilionů korun. Smlouvy s dodavatelem město nutily platit za všechno, ale projektem nesmělo disponovat. Šikovně se podařilo kartu vnutit jako povinnou tramvajenku, takže opencard se najednou ocitla v kapsách více než milionu klientů.

Svobodova a Hudečkova rada proto neřešila nic, jen jak prodloužit platnosti vydaných karet, zrušit opencard se nikomu nechtělo, protože by to naštvalo milion klientů - voličů. Nečinnost kvůli bázlivosti radních, vlažné aktivitě úředníků, bdělému oku politické konkurence a zákonu o veřejných zakázkách nakonec vedla k tomu, že před soudem se za opencard zodpovídá Svoboda s Hudečkem a dalšími radními místo těch, kteří stáli u zrodu projektu.

Soudy řeší či řešily opencard celkem v osmi případech, obžalovaná rada hlavního města je jen jedním z nich, i když asi nejviditelnějším: Pět z nich vede společnost eMoneyServices (EMS) proti hlavnímu městu Praze a Dopravnímu podniku, šestým je obžaloba, které čelí bývalí pražští primátoři, radní a někteří úředníci. V rámci sedmého byl někdejší šéf informatiky magistrátu Ivan Seyček odsouzen na 3,5 roku vězení a osmým je žaloba ze strany Prahy na poskytování služeb.

Na jednu stranu soudy zatím nebyly schopné rozkrýt, kdo za nevýhodným projektem stál, kam se poděla miliarda korun. Na druhou stranu však jednou z obětí je majitel práv k opencard. Formálně je to nový vlastník, který do projektu investoval. Přesto současná rada argumentuje, že opencard stála 1,7 miliardy korun, takže už se na ní "nakradlo" dost a primátorka nedá ani korunu. Podle platných smluv by však město mělo platit za licence a poplatky, ale neplatilo, vydávalo karty načerno a snažilo se systém a vlastníka autorských práv obejít.

Soudy projednají 25. listopadu další spor mezi EMS a Dopravním podnikem, 26. listopadu pokračuje i spor mezi EMS a hlavním městem. Zvláštní náhoda, že tento týden pokračuje i proces s obviněnými radními. 

Mezi městem a EMS nyní zuří poziční válka, zatím to vypadá, že soudy metropoli, která má na své straně i média a veřejné mínění, trochu nadržují. Jednou je jednání odročeno na neurčito "protože podle médií obě strany směřují k dohodě" (i když se o žádném smíru nejedná), jindy soud rozhodne o předběžném opatření za odpoledne, i když návrh měl sto stran.

Další pozoruhodnou shodou okolností je, že předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra je týž soudce, který ještě jako předseda obvodního soudu pro Prahu 1 zasedal v dozorčí radě Transparency International (TI) v době, kdy její ředitelkou byla dnešní primátorka Prahy Adriana Krnáčová. V téže době se objevily informace, že v TI došlo k machinaci s veřejnými penězi a kamsi "zmizelo" zhruba 16 milionů korun. Kvůli možné podjatosti Libora Vávry v této kauze se na tehdejšího ministra spravedlnosti obrátila dokonce Soudcovská unie ČR. Své vztahy s primátorkou Krnáčovou přitom pan Vávra nikdy veřejně nepopíral.

Pražskou politiku neilustruje nic tak dokonale jako kauza Opencard. Elektronickou luxusní tramvajenku vymyslely politické reprezentace vedené Pavlem Bémem. Obsahovala všechno. Obří rozpočet, neprůhledné pozadí, blbé nevýhodné smlouvy, ale také horu slibů, co všechno bude umět a jak se vyplatí. Je dodnes středobodem politických rvaček, nejdříve zadal tehdejší Bémův náměstek Rudolf Blažek audit, který ukázal, jak je karta nevýhodná. Jestli měl být další důvod sestřelit Béma a usednout na jeho místo, tak vyšel jen zpola. Primátor se poroučel, ale Blažka vzal na politický hřbitov s sebou. Z červené kartičky se stal fetiš tak bizarní, že technologicky progresivní piráti doporučují raději papírové kupony.

Opencard je příběh peněz, které se nikdy nenajdou, zničených důkazů, ale i politické naivity a zbabělosti. V roce 2010 měla pražská rada mandát projekt zrušit, ale místo toho do něj sype pět let peníze (i když méně, než podle smluv asi má), ale projekt nerozvíjí, i když kartu používá více než milion lidí. Současná rada se odhodlává opencard pohřbít definitivně. Vyhodí 1,7 miliardy korun z okna a město se vrátí k papírovým kuponům a bude čekat na zázrak, že novou městskou kartu někdo přinese zadarmo, jak také z magistrátu zaznívá. Pravděpodobnější je, že někdo přijde s opencard 2 a Pražané zaplatí další miliardu.

Autor: David JarešFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ