Význam čtvrtečního svržení primátora Bohuslava Svobody (ODS) a vymetení jeho partajníků z rady hlavního města nelze vyčerpat statistikami. Třeba tím, že je to po 22 letech - čili od samého vzniku Nečasovy, až dosud "lídrovské" pravicové strany (1991) - vůbec poprvé, kdy je ODS v budově magistrátu na Mariánském (alias Mafiánském) náměstí zbytečná jako pes v kostele. Poprvé přišla o moc v metropoli, která má rozpočet menšího ministerstva. Něco takového se nestává náhodou, jen tak z plezíru.
Tedy proč? Ve vysvětlení pučistů, spolupachatelů a příručích (především TOP 09 a ČSSD, z jistého odstupu pak i KSČM) pravou odpověď nenajdeme. I kdyby byla stokrát pravda, co o Svobodovi tvrdí - že nezvládal vůbec nic, městskou policii nechal bez z hlavy více než rok, v Dopravním podniku vytvořil personální chaos a plýtval veřejnými penězi za situace, kdy jsou finanční poměry města, mírně řečeno, alarmující.
Takové maličkosti nikdo nikdy a nikomu na pražském magistrátu nevyčítal, pokud se to zrovna nehodilo nějakým všivákům do krámu a k politické diverzi nebyl vážný důvod. Ne, tím důvod nemohlo být blaho Pražanů. Že se Svoboda a jeho družina (všichni z ODS to věru nebyli) dala do protikmotrovského úklidu Prahy, nevěří zřejmě ani policie, která stíhá rotu radních včetně Svobody kvůli Opencard ze starých zlatých časů Pavla Béma. Nevěří tomu samozřejmě ani TOP 09, jejíž celostátní předsednictvo Svobodu obvinilo, že transparentnost své politiky jen "mediálně předstírá". A nevěří tomu ani pražský lid, který má za to, že ani anděl Páně se bez nějaké mafie nedostane nahoru. A kdyby snad přece, potom je prostě vyloučeno, aby to anděl byl.
Kvítka a naivkové
Svoboda se snažil mávat andělskými křídly a špulit baculatou růžovou prdelku. Ale neměl ani jedno, ani druhé, ba ani podporu ve všech pražských obvodech ODS. Hned po letních volbách 2010 vzbudil úžas obejitím vítěze voleb (TOP 09) a obnovou "krmelcového" tandemu ODS-ČSSD. Oranžovomodrá koalice skončila až v listopadu 2011 a na základě "programové shody" se konečně dostala k lizu TOP 09 (ale pod knutou primátorova veta). Už v srpnu 2012 se však ukázalo, že primátor je hadr na holi. Potrefené husy Dopravního podniku lehce a svižně svrhli jím dosazeného "čističe" Vladimíra Liche, zatímco předchozí ředitel Martin Dvořák, makronosič másla na hlavě, poskytoval obden aspoň jedno arogantní interview. V březnu se pak neméně arogantně ozýval Pavel Bém, když policie na magistrátu rozdávala obvinění za Opencard, které měl vlastně dostat - tak se to veřejnosti jevilo - Bém. Svobodou "vyakčnění" lidé - ti, kteří logicky vlastně měli "chodit kanálama" - neustále vypadali, že se jich boj proti kmotrům netýká. A jenom kvetli. Jako vždycky všechna kvítka z čeledi liliovitých...
Navzdory dlouhé zimě - březen, za kamna vlezem - bylo v Praze na magistrátu pěkné horko. TOP 09 začala cupovat financování vykřičeného tunelu Blanka (není nic lehčího, než získávat body na tomto propadajícím se hororu), lomila rukama nad financováním právních služeb emisí několikamiliardových bondů, láteřila kolem odkupu Pražské plynárenské a nad financováním DP. Do toho byla "nasazena" (jistěže nezávislá) policie, která právě tehdy - a zrovna tehdy - vrzala kolem radních erárními podrážkami, rozdávajíc jim písemný popis jejich údajného zločinu. To by se už snad rozklepal každý.
Duben, ještě tam budem; TOP 09 kula železo, dokud bylo žhavé - pohrozila odchodem z koalice, když Svoboda vetoval její pokus o "reorganizaci magistrátu", tedy o novou alokaci výživných zdrojů hlavního města mezi "TOP našince". Ti pak pohrozili odchodem z koaliční rady a v květnu - tento čtvrtek - hrozbu naplnili.
Proč tedy? Přízemně (komunálně, metropolitně a morálně) vzato je to skoro přesně tak, jak říká Bohuslav Svoboda: "Loni jsem z radnice vyhodil kmotry. Teď se vrátili a červený koberec jim rozvinula TOP 09." Skoro přesné je to proto, že ono "vyhazování z radnice" exprimátor poněkud přeceňuje. Jádrem problému je velkoměsto v určitých - celostátních, celospolečenských - poměrech, v nichž pižlavé odřezání několika kmotrů a hrstky jejich politických přihrávačů ponechává nedotčenou hlavu chobotnice a nespočet jejích funkčních chapadel. Systém samotný. Za takových poměrů vypadá pak ctnostný primátor nebo jakýkoli jiný politický lídr buď jako podvodník, nebo jako člověk neskonale naivní, ať neřeknu blbý. V ČSSD tohle postihlo Jiřího Dienstbiera...
Čekání na volby
Ano, vracejí se, vlastně jen vrabčími skoky přihopkávají blíž (nepostávali nikdy daleko). Vnější aranžmá bude snad trochu jiné. TOP 09 - designovaný primátor Tomáš Hudeček - obstará roli vyhořelé a vnitřně rozložené ODS, tedy roli "společníka" ČSSD, která asi zůstane ve formální opozici. Roli, v nichž se v Praze nejlépe vyzná sociální demokrat Petr Hulínský. Premiér Nečas právem mluví o "koalici Hu-Hu", Hudeček-Hulínský, pravice-levice, TOP 09 místo ODS a - stará dobrá ČSSD. Oranžový Karel Březina potom určitě prosadí svůj návrh na rozšíření pravomocí managementu Dopravních podniků. A prodej Malešické spalovny také něco zcela určitě "hodí".
Nejde tu však pouze o myší hryzání tučných sýrů v pražské spižírně, jakkoli pro většinu zúčastněných je tohle asi osobně nejdůležitější. Příští rok budou parlamentní volby, ODS přemýšlí o "posledních věcech" politické strany, Miroslav Kalousek o "zodpovědnosti" nového lídra české pravice. Ano, i o vlastní politické budoucnosti. Každý tuší, že pšenka pravici v roce 2014 nepokvete a že přinejmenším budou politické karty rozdány komplikovaně. A že "Kalousek je jednička" i jako stratég. Darmo popíral, že je tím, komu Bůh po stvoření světa odevzdal vládu nad veškerenstvem a že se dokonce jednou i rozpršel a způsobil záplavy (to asi kvůli povodňové dani). Ještěže se nezeptal, co je to ta Praha, o níž v životě neslyšel, zda je k jídlu a lze si ji namazat na chleba. Tohle naplánoval, protože knížepán spí a nikdo jiný plánovat nedovede.
TOP 09 si v Praze právě prakticky i symbolicky zkouší jednu z možností toho, v co se mohou přetavit volby do sněmovny. Když ne Bohuslav Sobotka, tak jistě Michal Hašek (s hlubokým přikývnutím Miloše Zemana, levicového a silného to prezidenta?) mohou sociální demokraty přepadnout pochybnosti, zda na cestu k získání a údržbě moci bude dobré se spolehnout na komunistické psí spřežení. Nějaké ty protesty kulturní veřejnosti anebo hladovky uvědomělých středoškoláků mohou přitom těžkém státnickém uvažování pomoci. Do Bechyně pro Kalouska je možné poslat vždycky.
Rozvrat vládních výšin není teď v bahnitých politických nížinách na pořadu dne a může k němu dojít jen souhrou přešlapů a náhod. Čeká se na volby, míří vysoko.