Velký rozdíl mezi teroristy

Domácí
30. 5. 2013 18:25
Místo činu, kde byl zavražděn voják Lee Rigby.
Místo činu, kde byl zavražděn voják Lee Rigby.

Ve středu zatkla policie francouzského občana Alexandra D. (22), který před čtyřmi lety přešel k radikálnímu islámu a je podezřelý z napadení vojáka Gordieze Cedrika (23) nožem v proslulé pařížské čtvrti La Défense předminulou sobotu; ostří těsně minulo krční tepnu. Je to zatím poslední útok "osamělého vlka" či "lumpenteroristy" (jak tento typ pachatelů nazývá kriminolog Alain Bauer), tedy útočníka chudého, bez prostředků a bez velkého plánování. Tohle je nové. Stará je leda konverze k islámu v pojetí fundamentalistického "tažení proti nevěřícím".

K tomuto typu teroristické novinky je někdy řazena série vražd, které ve Francii - v Toulouse a Montalbanu - spáchal loni v březnu Mohammed Merah (23), obdařený dvojím občanstvím Alžírska a Francie. Merah zastřelil - kromě učitele a dvou žáků židovské školy - rovněž tři vojáky (a jednoho zranil). Tento mladý fundamentalista měl sice dva kumpány a celý arzenál automatických zbraní, na přípravy podrobných plánů ale věru moc nedal. To, co měl s jinými "osamělými vlky" společného, byla především labilní psychika a slušný seznam předchozích kolizí se zákonem.

Tamerlan Carnajev.V pouhém tandemu konali dva Čečenci - bratři Tamerlan (26) a Džochar (19) Carnajevové - při bombovém atentátu v americkém Bostonu letos 15. dubna (u příležitosti tamního pravidelného běhu na počest Dne patriotů). Džochar je americký občan studující vysokou školu, Tamerlan - ženatý otec jednoho dítěte - až do své smrti v přestřelce s policií žil v USA legálně. Oba "jen" nasávali z internetu slovní průjmy radikálních imámů. Právě tak to dělají všichni jim podobní, kteří se prostě nemohou zbavit dojmu, že jen nejsršatější duchovní vůdci mají na všechnu bolest a nespravedlnost světa ten správný lék. Vyrobili si bomby z papiňáků naplněných hřebíky a ložiskovými kuličkami.

Pro úplnost je třeba výčet konání víceméně individuálně jednajících "lumpenteroristů" uzavřít zcela zbytečnou připomínkou nedávného útoku v Londýně, neboť je stále v živé paměti díky takzvanému zapamatování šokem: ve středu 22. května byl krátce poté, co opustil kasárna v londýnské čtvrti Woolwich, ubodán voják Lee Rigby (25) dvěma islámskými extrémisty nigerijského původu. Útočníci Michael Adebolajo (28) a Michael Adebowale (22) se pokoušeli Rigbymu useknout hlavu, diskutovat s kolemjdoucími (!) a deklamovat své motivy do mobilu jednoho z nich. Svět obletěl záběr řečnícího a gestikulujícího černocha se zkrvaveným sekáčkem na maso v levé ruce. Šokující.

Řezník pod kontrolou

Možná vůbec nejhorší je vize, že proti takovýmto individuím neexistuje žádná obrana. Když se totiž rozhodne zaútočit jedinec - nebo nanejvýš dva či tři sourozenci anebo kamarádi na život a na smrt (to doslova) - je skoro vyloučeno takovou síť infiltrovat tajnými službami a útok odvrátit. Síť neexistuje. A je dokonce možné situaci vyjádřit slovy, jež kdysi Margaret Thatcherová použila o prý "neexistující" společnosti. "Jsou jenom muži, ženy a členové jejich rodin." A jedněm, druhým i třetím jednoho krásného dne jednoduše "rupne v kouli" a jdou do toho. Francouzský ministr vnitra Manuel Valls nemluvil pravdu, když tvrdil, že žádní "osamělí vlci" či "lumpenteroristé" neexistují. Máme prý co činit s "novou strategií al-Kajdá". Budiž mu omlouvou, že asi nutně potřeboval - tak jako kdysi Thatcherová - něco si rychle nalhat do vlastní kapsy.

Místo činu, kde byl zavražděn voják Lee Rigby.Je to vážné, když nevíme, odkud se kdo přižene s nožem, pistolí či tlakovým hrncem v módním batůžku. Tím spíš je třeba zajistit, aby se pomátlo a konvertovalo k teroru v daném místě a čase co nejméně lidí. A to lze udělat jen jediným způsobem: změnou poměrů, v nichž se teroristům daří dokonce už i "samosprávně" - s maximální svépomocí - přistoupit k činu. Napsal jsem to už den po 11. září 2001: "Nestačí zabíjet komáry - je třeba vypustit rybník, z něhož se líhnou." Za těch skoro dvanáct let ale ten náš rybník ještě zbahnovatěl a komáři zmutovali do hryzavých velbloudů.

Poměry se nalézají v sociálním mikrokosmu. Woolwich je "tavicí kotlík" těch nejchudších bělochů, Afričanů i Asijců. S tím kontrastuje komplex kasáren, z nichž si 22. května vyšel Lee Rigby pro vlastní smrt. Jsou to legendární kasárna postavená v letech 1776-1802 nedaleko hřbitova pro příslušníky námořní flotily z doby Tudorovců a Stuartovců, skutečný symbol britského impéria. Nejpozději od atentátů v londýnském metru (7. červenec 2005) existuje ve Woolwich velké napětí mezi mladými barevnými muslimy a bílými dělníky, mezi nimiž snadno rekrutují nové oddané militanty neofašisté z EDL (English Defence League) a nacionalisté z BNP (British National Party). Napětí vzrostlo po každé demonstraci mladých muslimů proti parádemaršům vojenských jednotek, které se vracely z Iráku a Afghánistánu (kasárna jim slouží jako tranzitní hotel). A islamofobní předsudky "white working class" se tím jen upevňovaly.

Michael Collins, autor knihy o "bílé dělnické třídě" (The Likes of Us: a Biography of the White Working Class) tvrdí, že část bílého dělnictva profitovala z ekonomického boomu za Thatcherové a Blaira a přestěhovala se z problémové čtvrti na lepší adresy (předměstí Essex a Kent). Ve Woolwich tak zůstali jen "poražení běloši", nekvalifikovaní pracovníci a důchodci. Tato bílá populace "na suchu" vytváří s afroasijskými obyvateli výbušnou směs.
Mikrokosmos se propojuje s makrokosmem lidstva, se světem. Francouzský list Le Monde (Svět) citoval řeč jednoho z vrahů (toho se sekáčkem v ruce) po dokonaném činu: "Musíme bojovat tak, jak oni bojují. Oko za oko, zub za zub. Omlouvám se za to, že ženy musely dnes vidět takovou scénu, ale v naší zemi jsou ženy nuceny dívat se na totéž. Vy nebudete nikdy v bezpečí!" Podle svědectví Ingrid-Loyau Kennetové, která právě procházela kolem místa činu a vraha se přímo zeptala, proč to dělá, odpověděl: "Zabil jsem, protože zabíjel muslimy, a já jsem otřesený lidmi, kteří zabíjejí muslimy v Afghanistánu. Nemají tam co pohledávat!" Kennetová konstatovala: "Nebyl opilý nebo pod vlivem drog, ale jen rozhněvaný. Své jednání měl plně pod kontrolou."

Transparentní politik

Shodou okolností týž den americký prezident Barack Obama - v projevu na National Defense University ve Washingtonu -, zdůraznil, že používání takzvaných dronů ("bezpilotních prostředků" likvidujících teroristy v jiných zemích) nutně potřebuje právní rámec. Odebral tyto operace CIA a více sešněroval dekretem tuto "kancelářskou práci", v níž jsou lidé likvidováni "úředníkem". Nikoli sekáčkem na maso, ale od stolu, přes počítač a satelit, digitálně. Aby tyto "nezbytné" kroky byly "legální a spravedlivé", musí podléhat tužší regulaci, uvedl Obama. Ani stará (nelegální?), ani tato nová (spravedlivá?) instrukce však nebudou zveřejněny. Ale odteď je prý vše transparentní...

Prezident Barack Obama při projevu na National Defense University ve Washingtonu.Podle televize al-Džazíra mají drony na svědomí 4 700 lidských životů v Afghanistánu, Pákistánu a Jemenu. Počet je asi nadsazený. Frekvence vražedných letů se navíc výrazně snížila, mimo jiné i po tvrdé kritice amerických organizací hájících občanské svobody a ústavní práva. Prezident s hlubokou lítostí uvedl, že smrt nevinných obětí při likvidaci "cílů vysoké důležitosti" byla vykoupena tím, že se zabránilo "mnohem většímu počtu" mrtvých z rukou teroristů. Asi nejznámějšími symboly digitálně a roboticky zavražděné nevinnosti jsou dva lidé: šestnáctiletý Abdulrahman Anwar al-Awlaki, syn radikálního imáma. A třiadvacetiletý Samir Khan, Američan ze Severní Karolíny a člen hnutí Jude Muhammad, jenž zemřel v Jemenu se skupinou dvanácti mužů za "podezřelé chování".

Nedávno jsem si (nevím proč) vzpomněl, jak si Jiří Voskovec a Jan Werich koupili za války v Americe automobil, lincolna. Ten pancéřový vůz s neprůstřelnými skly měl místo zadního okénka kulatou střílnu a v čalouněných dveřích prohlubně na uložení samopalů. "V takovým automobilu jezdí jenom politici a gangsteři," vzpomínal Werich později. Ale hned se zarazil, aby rychle dodal: "Ne že bych je snad chtěl srovnávat, chraň pámbu! Poněvadž jedni ty zákony tvořej a druhý je porušujou. V tom je ten rozdíl..."

Autor: Martin HekrdlaFoto: ČTK , ČTK/AP

Další čtení

Poplatky pro televizi a rozhlas se zvýší zřejmě od května, Senát to schválil

Domácí
9. 4. 2025
ilustrační foto

Pro vyšetření k odhalení rakoviny plic nemusí lidé úplně přestat kouřit

Domácí
9. 4. 2025
ilustrační foto

Lidé ve Zlíně si budou moci vyzkoušet různé sporty, Zapojí se skoro 40 organizací

Domácí
9. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ