Před svou první návštěvou Izraele jsem před dvěma lety na svém Twitteru začal sledovat účet izraelské armády. Obvykle se z něj dozvídám, kam dopadly palestinské rakety nebo kolik zbraní objevili vojáci při raziích v Gaze.
Minulý týden to bylo jiné. Na twitterovém účtu Israel Defense Forces se zhruba od úterka začaly objevovat rodinné fotografie z celého světa. Především však ze Spojených států, z Izraele a z Kanady. Před 27. dubnem, kdy si Izrael jako každý rok připomněl Hitlerův pokus o "konečné řešení židovské otázky", ukázali židé z různých koutů planety, že tu s námi stále žijí lidé, kteří holocaust zažili na vlastní kůži. A to doslova. Někteří z nich mají na předloktí dosud čitelná čísla z nacistických koncentračních táborů.
Nejsilnějším pro mě byl obrázek čtyřiadevadesátileté Sary Berkowitzové a její vnučky Rachel z Chicaga. Paní Berkowiczová se už totiž minulé neděle nedožila, protože ve středu v požehnaném věku zemřela.
V době, kdy se na Ukrajině objevují pokusy vyvolat antisemitské nálady, považuji za nutné si připomenout, že před pouhými sedmdesáti lety se ve střední Evropě zabíjeli a pálili lidé jen kvůli etnickému původu. Vůbec to není dávno a vůbec není vyloučeno, že se to může stát znovu.
V novém vydání TÝDNE bych vaší pozornosti doporučil rozhovor s Václavem Klausem mladším, který se na rozdíl od svého otce pomalu vrací do ODS. Vysoce aktuální je titulní téma o alergiích a jejich vztahu k našemu jídelníčku. Nepřehlédněte ani mimořádně zajímavý rozhovor s entomologem Janem Žďárkem. Věděli jste například, že na jednoho člověka připadá zhruba jeden milion mravenců? Já ne. A teď si to vynásobte sedmi miliardami...
Úspěšný týden!