Očima Ivana Motýla
Zemana podporuje i Štěpán, iniciátor zásahů z roku 1989
14.01.2013 18:01 Glosa
Miloše Zemana podpoří při prezidentské volbě i členové ultrabolševické KSČ na čele s Miroslavem Štěpánem. Tentýž Štěpán v roce 1989 z pozice tajemníka strany brutálně rozháněl protirežimní demonstrace.
Sedmnáctého listopadu 1989 stál Miloš Zeman v davu demonstrantů na Národní třídě. Na druhé straně barikády vydával rozkazy tehdejší pražský komunistický tajemník Miroslav Štěpán, po revoluci odsouzený ke dvěma a půl letům vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele, zejména za brutální zásahy v průběhu takzvaného Palachova týdne v lednu 1989. Teď ale oba plují ve stejné lodi, která má na dalších pět let zakotvit na Pražském hradě. Štěpán chce k úspěšnému doplutí do přístavu napomoci heslem, které vyvěsil na webové stránky své mateřské Komunistické strany Československa: "KSČ vyjadřuje podporu Ing. Miloši Zemanovi, CSc. Pozici KSČ lze vyjádřit heslem: ZEMAN NA HRAD!"
První veřejnou podporu Zemanově kandidatuře už přitom strana řízená generálním tajemníkem Miroslav Štěpánem vydala loni 18. října. Zeman měl tři měsíce čas, aby se od extremistů distancoval, což ale podnes neučinil. Nesourodou směsku námořníků, kterou nyní nabírá na svoje volební plavidlo, ovšem naznačuje, že Pražský hrad nebude za jeho vlády zrovna poklidným přístavištěm. To spíše ostrovem všehoschopných bukanýrů.
Štěpánova KSČ se pokládá za jedinou a pravou pokračovatelku někdejší Komunistické strany Československa. Strana má ve znaku rudou hvězdu, srp i kladivo a Lenina, Stalina i Gottwalda považují za světové mírotvorce, kteří nespáchali jediný zločin proti lidskosti. Navzdory platnému zákonu o protiprávnosti komunistického režimu pak strana oslavuje i komunistický puč z roku 1948. "Vzdáváme hold Vítěznému únoru 1948 a oceňujeme roli příslušníků Lidových milicí, Sboru národní bezpečnosti a Československé armády," uvádí KSČ na svých webových stranách. "Čest a sláva všem těm, co ubránili socialismus a dnes v každodenním životě naplňují ideály revoluce - ideály komunismu. Pozdravujeme lid Číny, Kuby, KLDR a všech těch zemí, co vykročily na cestu pokroku," nadšeně se KSČ solidarizuje s posledními ostrůvky komunismu ve světě.
"Člověk má nějak vyjádřit protest proti tomu, s čím nesouhlasí," prohlašuje Miloš Zeman o svých postojích z roku 1989. Tehdy totiž býval pravidelným účastníkem protirežimních demonstrací, zatímco Miroslav Štěpán manifestace rozháněl vodními děly a slzným plynem. Po čtyřiadvaceti letech už Zeman neprotestuje a na svoji bárku zve i stranu s programem, který musí každé soudného občana pohoršovat. Dějiny lidstva totiž pro Štěpánovu KSČ začínají až výstřely z Aurory v roce 1917 a vypuknutím Velké říjnové socialistické revoluce: "Pro pokrokový svět zůstává VŘSR jednou z vůbec největších událostí lidských dějin. Jde o událost, která bude ještě dlouho a dlouho oslovovat celé pokrokové lidstvo, všechny, kterým jde opravdově o dobro člověka a lidského rodu," říkají ideologové současné KSČ. Že tomuto "pokrokovému" experimentu jen v Sovětském svazu podlehlo asi 40 milionů lidí, už nedodávají. A Zeman mlčí též a těší se na hlasy rudých námořníků ze Štěpánovy Aurory. V podzimních krajských volbách totiž KSČ získala v celém Česku 14 703 hlasů. Zdá se to málo, ale i zdánlivě nepatrné množství voličů může ve vyrovnaném klání mezi Zemanem a Schwarzenbergem rozhodnout o vítězi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.