Ústavní institut vyslovení nedůvěry vládě je v očích ODS "prázdné a populistické gesto". Zajímavé. A co potom jsou všechny předvolební kampaně všech stran s alejemi billboardů podél cest? Hlasování o nedůvěře je přece jeden z nástrojů, jimiž opozice smí oslovit voliče v přímém přenosu. Říká se právem, že předvolební kampaň začíná den po volbách. Tím víc to platí o polovině volebního období. A za Nečasovy vlády se z ataku na ni pomalu už stává občanská povinnost.
Nelze však nevidět, že ten ústavní nástroj a opoziční rituál poněkud zplaněl už za Paroubkovy éry. Změnil se ve vtip: "Dnes bude krásný den. A po obědě - aby se neřeklo - zkusíme jako obvykle odvolat vládu." A ve zlý sen sociálních demokratů se ten vtípek změnil, když se to v předjaří roku 2009 náhodou povedlo. "Svěží vánek Topolánek" vyvanul a Paroubek spěl k Pyrrhovu vítězství.
Ano, stále hrozí nebezpečí, že v očích veřejnosti se standardní dění ve sněmovně vyjeví jako jen další figura politických tancmajstrů a exhibicionistů. V čase, kdy skoro nikdo nemá náladu na legrácky. Nejen občané, kteří se v uplynulých dnech shlukovali na ulicích. Nejen odboráři, jejichž organizace hodlají 21. dubna zastřešit odpor všech - i těch nejsršatějších - protivládních iniciativ. Smích z radosti nad "vládou podnikatelů" (tak se jí občas nadávalo) přešel dávno i ty - podnikatele!
Vím, proč zapadl do ticha hlas viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Pavla Juříčka, který měl v neděli možnost oslovit miliony televizních diváků. Kdyby nezapadl, měla by Nečasova vláda už aspoň neplacené volno. Nebo by byla postavena mimo službu, až do vyřešení jejího případu...
Shrňme si obsah toho, co zástupce podnikatelů řekl: Škrtat ano, ale ne pouze škrtat. A když už, tak hlavně v provozních nákladech. Vláda musí vytvořit hospodářskou politiku (mezi řádky: nemá žádnou). Vládní strategie konkurenceschopnosti zůstala jen na papíře (skutek utek). Daňový cedník, z nějž zbytečně vytékají peníze, vláda neucpala. Kabinet předvádí, že není schopen společnost vést.
"Nám se celkově zdá, že tady panuje ztráta důvěry, krize důvěry nejenom k vládě, ale k politickému systému, jakási krize demokracie," řekl Juříček. "A v takovéhle atmosféře se velmi špatně pracuje."
Ještěže nevstal Miroslav Kalousek, aby hájil demokratický systém proti dalšímu "malíři pokojů". Ale měla vstát celá vláda. A jít si po svých, každý z ministrů sám a hlavně kamkoli. I kdyby nakrásně měla celé dvě stovky poslaneckých hlasů.