Frgál patří společně se slivovicí či polévkou kyselicí k nejtypičtějším krajovým specialitám na Valašsku. Tento unikání pekařský výrobek nemá v okolních zemích obdoby, zato tady má tolik podob... Mezi lidmi je natolik oblíbený, že v Resortu Valachy Velké Karlovice mají profesionální pekařku frgálů. Sedmadvacetiletá Pavla Stoklasová jich se svými kolegyněmi upeče i stovku denně. V létě navíc opět povede oblíbené kurzy pečení frgálů pro dospělé i děti, na které míří lidé z celé republiky. Čím je tento valašský fenomén tolik zajímavý?
Co to vlastně frgál je?
Na Valašsku se tento koláč připravuje několik století. První písemné zmínky o frgálech pocházejí z roku 1826. Původně se tak označoval "nepodarek" - nepovedený koláč, který hospodyně při pečení pokazila. Později se toto již tradiční pečivo peklo na velké svátky jako třeba na Vánoce nebo Velikonoce, ke křtinám či svatbám, v bohatých chalupách i v neděli.
Dnes jsou frgály na Valašsku tak populární, že u nás v Resortu Valachy pořádáme každoročně i soutěž o nejlepší frgál v rámci říjnového Karlovského gastrofestivalu.
Jak jste se vy sama k pečení frgálů dostala?
U nás doma se peklo odjakživa. Dědeček se řemeslu věnoval profesionálně, byl cukrář. Frgály jsem se naučila od mojí babičky, která měla pro jejich přípravu zděděný rodinný recept. Pravidelně péct jsem je začala v patnácti letech, když jsem nastoupila na brigádu do místního pekařství.
Jak moc frgály u návštěvníků Valašska "táhnou"?
Opravdu hodně. U nás v Resortu Valachy je velkém pečeme od roku 2013. Pokud je hodně objednávek, tak třeba i stovku za den. Frgály děláme hlavně pro hotely našeho resortu, kde jsou součástí snídaní i jako dezert v jídelníčku restaurací. Ale prodáváme je i "volně" komukoli, kdo si je objedná nebo se u nás rovnou zastaví, když má cestu kolem. Zvláště v hlavní turistické sezoně se ve Velkých Karlovicích pohybuje hodně turistů, takže jdou frgály pěkně na odbyt. Zájem lidí byl ostatně i důvodem, proč jsme začali pořádat kurzy pečení frgálů.
Jak se takové kurzu může člověk zúčastnit?
Stačí přijet k nám do Resortu Valachy, pořádáme je každé úterý a sobotu o prázdninách. Určitě doporučuji objednat se předem, některé termíny už jsou skoro vyprodané. Kurzy probíhají v Gril srubu Razula nedaleko hotelu Lanterna. Návštěvníci se během necelých tří hodin dozví zajímavosti o tomto typickém valašském koláči a naučí se ho péct. Je to zábava a lidé si kromě nové kuchařské dovednosti domů odnesou také vlastnoručně vyrobený frgál, zástěru a certifikát o přijetí do valašského cechu pekařského. Přijít mohou nejen dospělí, ale i děti. Doporučuji vyhradit si i zbytek dne na Velké Karlovice, můžete si u nás zajít do wellness, do dětského parku Razulák nebo na vycházku po Kulíškově stezce. Nebo ideálně rovnou přijet na více dnů do některého z našich hotelů Lanterna, Horal nebo Galik.
Jaké frgály jsou mezi lidmi nejoblíbenější?
V Resortu Valachy pečeme čtyři nejoblíbenější náplně - kromě hruškové a tvarohové ještě makovou a povidlovou. Nejoblíbenější jsou právě hruškové a tvarohové. Na frgál se dá využít téměř každé ovoce ze zahrady či ze sadu. Dělávaly se a dodnes ještě někde dělají třeba z borůvek, ořechů, dýně, mrkve nebo zelí. V minulosti se dělával dokonce i frgál bramborový, což ale rozhodně není taková pochoutka jako nasladko.
Když celý den pečete, nemáte po návratu z práce frgálů dost?
Rozhodně se mi neomrzely, mají tolik podob. Mám je pořád ráda a když na ně dostanu chuť, napeču si je i sama doma pro sebe. Nejraději mám hruškový a tvarohový.
Co je tajemstvím úspěchu chutného frgálu?
Především kvalitní suroviny. Opravdu se vyplatí na nich nešetřit. Pokud jde o tuk, naše prababičky používaly kachní sádlo, to už dnes jen tak neseženete, ale kvalitně ho nahradí hera nebo klasické máslo. Pak také doporučuji hladkou mouku speciálku, a když máte možnost, tak domácí vajíčka a domácí mléko.
Máte nějaké tajné tipy, který nám můžete prozradit?
Důležité je nechat suroviny před pečením "zahřát" na pokojovou teplotu, aby se s nimi dobře pracovalo, lépe se pak pojí. Chuť frgálu krásně podpoří závěrečné polití směsí másla s cukrem, vanilkovým cukrem a rumem. Ale pozor, polévejte až poté, co frgál pořádně vychladne, jinak polévací směs nevytvoří požadovaný povlak na vrchu frgálu, ale vpije se do náplně.
Od roku 2013 je "valašský frgál" produktem s chráněným zeměpisným označením EU. Tímto pojmem mohou být označovány pouze koláče vyrobené podle krajové receptury na vymezeném území Valašska. Koláče mají v průměru cca 30 cm, váží 600 gramů a vždy jsou plněny jen jedním druhem náplně. |