Podle posledních výzkumů amerických vědců není čaj jen pochoutka, ale má také blahodárné účinky. Může prý pomoci při prevenci proti kardiovaskulárním chorobám, při spalování kalorií a chránit před některými typy rakoviny.
Čaj je druhým nejkonzumovanějším nápojem na světě; více lidé pijí už jen vodu. Kromě chuti byste jej však měli pít i kvůli jeho schopnosti tužit zdraví. "Nevíme s jistotou, proč je čaj tak přínosný, ale víme, že je," řekl deníku The Washington Post profesor Thomas G. Sherman z Ústavu farmakologie a fyziologie Lékařského centra Georgetown University. "Existuje mnoho epidemiologických studií, a protože o nich lidé vědí, pijí čaj a využívají tak jeho výhody."
Ve Spojených státech vzrůstá prodej čaje již po dvacet let a roční prodeje v supermarketech vzrostly o 20 miliard dolarů. Čaj denně pije na 160 milionů Američanů. Celosvětová spotřeba podle listu The Washington Post stoupá minimálně o deset procent každý rok během deseti let.
Manelle Martino, spolumajitelka Capital Teas ve Washingtonu, říká, že byla přímým svědkem boomu zájmu o čaj. "Začínali jsme s jedním obchodem, teď jich máme šest v oblasti D.C.," říká. "Lidé se o svoje zdraví víc starají."
Čaj se vyrábí z listů teplomilné Čajovníku čínského (Camellia sinensis) a rozděluje se do pěti typů: černý, bílý, zelený, oolong a puerh. Podle expertů jsou všechny druhy zdravé, přičemž většina přisuzuje pozitivní účinky čaje především polyfenylovým antioxidantům, které ochraňují před stresem. Jiní však říkají, že se přesně neví, které chemikálie či jejich kombinace za pozitivními účinky čaje stojí.