Nejméně tuna olomouckých tvarůžků provoní na konci dubna historické centrum Olomouce, které se na dva dny stane dějištěm druhého ročníku tvarůžkového festivalu. Zatímco loni pořadatelé při premiéře přehlídky tvarůžkových pokrmů objednali stovku kilogramů tohoto pikantního sýra s nezaměnitelným aroma a na mnohé návštěvníky se nedostalo, letos neponechají nic náhodě a k přípravě specialit použijí desetinásobné množství tvarůžků.
Návštěvníci festivalu budou moci 28. a 29. dubna v centru Olomouce ochutnat tvarůžkové speciality z nabídky restaurací zapojených do projektu Ochutnejte Hanou. V nabídce stánkařů nebudou chybět moučníky z produkce tvarůžkové cukrárny či pivo z hanáckých minipivovarů. "Olomouckých tvarůžků k přípravě pokrmů bude letos minimálně tuna. A pro ty, co si je budou chtít odnést domů, bude na náměstí přistaven kamion plný olomouckých tvarůžků," řekla Ivana Plachá ze společnosti A.W., která je jediným výrobcem olomouckých tvarůžků.
Program druhého ročníku tvarůžkových slavností bude rozložen do dvou dnů. Loni byl festival jednodenní a navštívilo ho 10 tisíc lidí. Nebývale velký zájem tehdy organizátory zaskočil, po tvarůžkových specialitách se rychle zaprášilo. Podle prodejců bylo na Horním náměstí za jediný den prodáno skoro 8000 porcí teplých jídel s přídavkem tvarůžků, více než 2000 tvarůžkových moučníků a jeden z místních pivovarů vytočil 25 padesátilitrových sudů piva. Restauratéři v okolí Horního náměstí měli brzy vyprodáno a zboží nestačili doplňovat ani prodejci na slavnostech.
Tvarůžková cukrárna v Olomouci letos nejméně zdvojnásobí množství moučníků, které připraví speciálně pro festival. "Zároveň na našem stánku bude zákazníky obsluhovat dvojnásobný počet lidí než loni," řekla majitelka cukrárny Blanka Poštulková. Cukrárna na festivalu představí novinky, které dosud neměla v nabídce. "Připravujeme například tvarůžkové bábovičky z pohankové mouky," uvedla Poštulková.
Festivalem kromě Horního náměstí ožije i Dolní náměstí, aby mezi stánky mohly být větší rozestupy. Město tak chce předejít frontám a tlačenicím, kvůli kterým organizátoři slavností loni sklidili kritiku od nespokojených návštěvníků. Na festivalu vystoupí cimbálová muzika či skupina Stracené Ráj, která si ve svých textech zakládá na hanáčtině a pro jejíž hudební projev se vžil název "hanácké bigbít". Akci organizuje radnice se Sdružením cestovního ruchu Střední Morava a firmou A.W. Loštice.
Historie prvních tvarůžků na Hané spadá do 15. století. Olomoucké tvarůžky se vyrábějí už jen v Lošticích na Šumpersku, kde je muzeum tvarůžků i cukrárna. Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU.