Už se vám stalo, že jste v restauraci požadovali vodu z vodovodu, ale obsluha vás odbyla slovy, že vodu nenalévají, protože je to nehygienické, případně že to manažer zakázal? V Česku bohužel běžná praxe.
V zahraničí je karafa vody na stole samozřejmostí, Francie či Portugalsko mají bezplatné poskytování pitné vody k jídlu dokonce ukotveno v legislativě. Čeští restauratéři jsou naopak zvyklí na vodě vydělávat. Za lahvičku vody o obsahu 0,25 l si v centru Prahy běžně účtují třicet až čtyřicet korun, výjimkou není ani minerálka o obsahu 0,7 l za 120 korun. Za půllitr plzeňského piva přitom zákazníci ve stejných podnicích zaplatí 30 - 35 korun.
"K zákazu podávání vody z vodovodu neexistují žádné objektivní důvody s výjimkou těch komerčních. Pokud obsluha tvrdí, že to nepovoluje hygiena, je to naprostý nesmysl," říká dietoložka Václava Kunová.
"Češi nejsou zvyklí požadovat vodu z kohoutku - nejčastěji proto, že o této možnosti vůbec nevědí, anebo se obávají reakce obsluhy," uvedl na dnešní tiskové konferenci Pavel Krista ze společnosti Synovate, která uspořádala výzkum na téma Češi a kohoutková voda.
Z výzkumu vyplynulo, že celé dvě třetiny Čechů si vodu z kohoutku v restauraci nikdy neobjednaly, přestože by o takovou možnost stály. Čtyři z pěti respondentů dotazníkového šetření uvedli, že by uvítali, kdyby restaurace kohoutkovou vodu nabízely. A celých 58 % respondentů pak uvedlo, že by byli ochotni za kohoutkovou vodu platit.
Nálepky pro restaurace
Zuzana Cabejšková, která stojí za kampaní Česko pije z vodovodu, uvedla, že Češi ve srovnání se zahraničím v pití běžné vody výrazně pokulhávají. Podpořit restauratéry (a potažmo spotřebitele) v pití nebalené vody mají pomoci nálepky s logem vodovodního kohoutku a skleničky, kterou od sdružení získá každá restaurace nabízející vodu zdarma. Zatím sdružení takto označilo 185 podniků po celé republice.
"Primárním cílem projektu bylo propagovat konzumaci kohoutkové vody jak v domácnostech, tak v restauracích. Balená voda představuje podle výzkumů jednu z největších zátěží pro životní prostředí. Její výroba, balení do plastových či skleněných obalů, doprava na místo spotřeby, recyklace a v neposlední řadě i množství produkovaného plastového odpadu velmi zatěžuje planetární ekosystémy. Většina takto distribuované vody se balí do lahví z PET, který je sice recyklovatelný, ale zdaleka ne všechny obaly se podaří vrátit do oběhu," uvádí sdružení v tiskové zprávě.
Výzkum potvrdil, že balená voda v Česku nad tou z kohoutku vyhrává i v domácnostech. Celé tři čtvrtiny Čechů nakupují balenou vodu. Ti, kteří dávají přednost běžné vodě, uvádějí, že ta balená voda je pro ně zbytečně drahá, připadá jim méně kvalitní než voda z kohoutku a také považují nákup balené vody za neekologický.
Zdravá voda z plastu? Nesmysl!
Přestože se výrobci balených vod snaží propagovat svoje produkty s důrazem na jejich zdraví prospěšné účinky, dietoložka Václava Kunová tvrdí, že je to nesmysl: "Neexistuje jediný důkaz o tom, že by pití balené vody mělo jakýkoli přínos pro zdraví. V některých případech, například při špatném skladování, může mít balená voda horší kvalitu než voda, která čerstvě vytéká z kohoutku. Z některých plastových lahví, zejména měkčích, levnějších, se může v průběhu skladování uvolňovat do nápoje malé množství ftalátů, které stoupá, pokud je lahev například na slunci."
Spotřebitel má v obchodě možnost vybírat ze čtyř druhů balených vod - kojenecké, minerální, pitné pramenité a pitné. Čtvrtá jmenovaná varianta neznamená nic jiného, než že jde o vodu z kohoutku - jen stočenou do plastových lahví. Její nákup je tedy nejen neekologický, ale také neekonomický. "Jde většinou o balenou vodu velkých diskontů, jejich privátní labely," říká Pavel Krista.
Výzkum odhalil, že i ti Češi, kteří nakupují balenou vodu, protože jim ta z kohoutku nechutná, nebyli schopni při "slepé" degustaci rozeznat, která voda je z kohoutku a která je balená. "Při testu si dva z pěti hodnotitelů mysleli, že jim nejméně chutná voda z kohoutku, přestože šlo právě o vodu balenou," podotkla Zuzana Cabejšková.