Češi se v restauracích stydí požádat o vodu z kohoutku

Relax
10. 3. 2011 13:12
Z kohoutku, nebo balenou? První varianta je ekologičtější i ekonomičtější.
Z kohoutku, nebo balenou? První varianta je ekologičtější i ekonomičtější.

Už se vám stalo, že jste v restauraci požadovali vodu z vodovodu, ale obsluha vás odbyla slovy, že vodu nenalévají, protože je to nehygienické, případně že to manažer zakázal? V Česku bohužel běžná praxe.

V zahraničí je karafa vody na stole samozřejmostí, Francie či Portugalsko mají bezplatné poskytování pitné vody k jídlu dokonce ukotveno v legislativě. Čeští restauratéři jsou naopak zvyklí na vodě vydělávat. Za lahvičku vody o obsahu 0,25 l si v centru Prahy běžně účtují třicet až čtyřicet korun, výjimkou není ani minerálka o obsahu 0,7 l za 120 korun. Za půllitr plzeňského piva přitom zákazníci ve stejných podnicích zaplatí 30 - 35 korun.

Češi zatím dávají přednost balené vodě. "K zákazu podávání vody z vodovodu neexistují žádné objektivní důvody s výjimkou těch komerčních. Pokud obsluha tvrdí, že to nepovoluje hygiena, je to naprostý nesmysl," říká dietoložka Václava Kunová.

"Češi nejsou zvyklí požadovat vodu z kohoutku - nejčastěji proto, že o této možnosti vůbec nevědí, anebo se obávají reakce obsluhy," uvedl na dnešní tiskové konferenci Pavel Krista ze společnosti Synovate, která uspořádala výzkum na téma Češi a kohoutková voda.

Z výzkumu vyplynulo, že celé dvě třetiny Čechů si vodu z kohoutku v restauraci nikdy neobjednaly, přestože by o takovou možnost stály. Čtyři z pěti respondentů dotazníkového šetření uvedli, že by uvítali, kdyby restaurace kohoutkovou vodu nabízely. A celých 58 % respondentů pak uvedlo, že by byli ochotni za kohoutkovou vodu platit.

Nálepky pro restaurace

Zuzana Cabejšková, která stojí za kampaní Česko pije z vodovodu, uvedla, že Češi ve srovnání se zahraničím v pití běžné vody výrazně pokulhávají.  Podpořit restauratéry (a potažmo spotřebitele) v pití nebalené vody mají pomoci nálepky s logem vodovodního kohoutku a skleničky, kterou od sdružení získá každá restaurace nabízející vodu zdarma. Zatím sdružení takto označilo 185 podniků po celé republice.

Touto nálepkou sdružení Česko pije vodovodu označuje podniky, které nabízejí vodu zdarma."Primárním cílem projektu bylo propagovat konzumaci kohoutkové vody jak v domácnostech, tak v restauracích. Balená voda představuje podle výzkumů jednu z největších zátěží pro životní prostředí. Její výroba, balení do plastových či skleněných obalů, doprava na místo spotřeby, recyklace a v neposlední řadě i množství produkovaného plastového odpadu velmi zatěžuje planetární ekosystémy. Většina takto distribuované vody se balí do lahví z PET, který je sice recyklovatelný, ale zdaleka ne všechny obaly se podaří vrátit do oběhu," uvádí sdružení v tiskové zprávě.

Výzkum potvrdil, že balená voda v Česku nad tou z kohoutku vyhrává i v domácnostech. Celé tři čtvrtiny Čechů nakupují balenou vodu. Ti, kteří dávají přednost běžné vodě, uvádějí, že ta balená voda je pro ně zbytečně drahá, připadá jim méně kvalitní než voda z kohoutku a také považují nákup balené vody za neekologický.

Zdravá voda z plastu? Nesmysl!

Přestože se výrobci balených vod snaží propagovat svoje produkty s důrazem na jejich zdraví prospěšné účinky, dietoložka Václava Kunová tvrdí, že je to nesmysl: "Neexistuje jediný důkaz o tom, že by pití balené vody mělo jakýkoli přínos pro zdraví. V některých případech, například při špatném skladování, může mít balená voda horší kvalitu než voda, která čerstvě vytéká z kohoutku. Z některých plastových lahví, zejména měkčích, levnějších, se může v průběhu skladování uvolňovat do nápoje malé množství ftalátů, které stoupá, pokud je lahev například na slunci."

Spotřebitel má v obchodě možnost vybírat ze čtyř druhů balených vod - kojenecké, minerální, pitné pramenité a pitné. Čtvrtá jmenovaná varianta neznamená nic jiného, než že jde o vodu z kohoutku - jen stočenou do plastových lahví. Její nákup je tedy nejen neekologický, ale také neekonomický. "Jde většinou o balenou vodu velkých diskontů, jejich privátní labely," říká Pavel Krista.

Výzkum odhalil, že i ti Češi, kteří nakupují balenou vodu, protože jim ta z kohoutku nechutná, nebyli schopni při "slepé" degustaci rozeznat, která voda je z kohoutku a která je balená. "Při testu si dva z pěti hodnotitelů mysleli, že jim nejméně chutná voda z kohoutku, přestože šlo právě o vodu balenou," podotkla Zuzana Cabejšková.

Další čtení

Zdroj: Wikimedia Commons – public domain.

Patron učitelů svatý Jan Křtitel de la Salle slaví svátek. Byl Komenským Francie

Relax
6. 4. 2025
Zlínská zoo otevřela novou vnitřní ubikaci gibonů stříbrných, nese jméno Gibonika, 5. dubna 2025, Zlín.

Zlínská zoo otevřela novou vnitřní ubikaci gibonů stříbrných, narodilo se mládě

Relax
5. 4. 2025
Obrázek Cyrila a Metoděje na ruské ikoně (18.–19. stol.). Zdroj: Wikimedia Commons – public domain.

Věrozvěst Metoděj nejspíš zemřel na Velehradě v dubnu 885

Relax
5. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ