Západoněmecký Essen odstartoval kontroverzní projekt: úklidové práce ve městě budou vykonávat alkoholici a drogově závislí. Ti za svůj pracovní výkon dostanou pivo, tabák, jídlo a drobnou finanční odměnu. Projekt měl původně začít už v polovině června, ale byl odložen. Essen se inspiroval podobným programem, díky němuž jsou od loňského podzimu čistší ulice nizozemského Amsterdamu.
Na projekt přezdívaný "Pick up" (zvednout se, sebrat se) budou úzce dohlížet sociální pracovníci, jejichž pozornost se bude soustředit především na zchátralou oblast v okolí essenského hlavního nádraží.
Úklidovou skupinku bude zpočátku tvořit šestice osob závislých na alkoholu a jejich úkolem bude zametat ulice a sbírat odpadky. Na oplátku dostanou hodinovou mzdu 1,25 eura (cca 35 korun), teplé jídlo a po skončení směny také tři láhve piva. Kuřáci kromě toho dostanou tabák.
Plán od počátku čelí ostré kritice ze strany těch, kterým se zdá, že alkoholici a narkomani, kteří navíc často žijí na ulici, budou využíváni coby levná pracovní síla. Odpůrci projektu se také ptají, proč by měly pouliční živly veřejně dostávat alkoholické pivo.
Organizace Suchthilfe Direkt (Přímá pomoc závislým), pod jejíž záštitu projekt spadá, však argumentuje tím, že systém inspirovaný nizozemským modelem napomáhá tomu, aby se silní alkoholici a lidé závislí na nejrůznějších chemických substancích mohli, byť ne plnohodnotně, znovu začlenit do společnosti.
V Amsterdamu minulý rok podobným způsobem vyřešili problém s chronickými alkoholiky, kteří obtěžovali kolemjdoucí a dělali nepořádek v okolí parku Oosterpark ve východní části města. Pod patronací nadace Regenboog začali chroničtí opilci zvelebovat město za deset eur (asi 270 korun), půl balíčku tabáku a pět lahví piva denně. Účastníci holandského programu uznali, že díky zapojení do projektu získali alespoň nějaký denní řád, díky němuž konzumují méně alkoholu. Občané města zase ocenili klidnější a čistší ulice.
"Účastníci projektu jsou osoby, které potřebují pevný denní řád, aby se mohly postavit zpět na nohy," řekl koordinátor projektu Oliver Balgar deníku Bild.
Hlavním cílem je odradit závislé, kteří ještě nemohou nebo nechtějí začít abstinovat, od konzumace tvrdého alkoholu. Projekt také přispěje k tomu, že se alkoholici a narkomani budou alespoň částečně pohybovat pod dohledem a v blízkosti zdravotních zařízení a úřadů.
Do programu budou zapojeni zejména dlouhodobě nezaměstnaní lidé se silnou závislostí, u nichž selhala odvykací terapie, ale také ti, kteří se v důsledku nezřízeného životního stylu potýkají se zdravotními problémy. Projekt by měl obecně pomáhat těm, již trpí sociálním vyloučením a stigmatizací ze strany většinové společnosti, uvádí se v prohlášení organizátorů
"Smyslem programu není zásobovat lidi pivem. Hlavní je, že účastníci získají smysluplný denní řád, budou si připadat užiteční a naučí se novým způsobům chování," dodali iniciátoři projektu.