Druhý nejoblíbenější alkohol slaví svůj svátek

Relax
16. 8. 2016 07:28
Ročně se vypije až 1,47 bilionu litrů rumu.
Ročně se vypije až 1,47 bilionu litrů rumu.

Na úterý připadá mezinárodní den rumu, alkoholického nápoje z cukrové třtiny, případně z bramborového lihu zředěného vodou a ochuceného rumovou esencí. Podle veřejného průzkumu magazínu International Wine & Spirit Research z roku 2013 je rum druhým nejvíce konzumovaným alkoholem hned za vodkou. Vypije se ho 1,47 bilionu litrů ročně. Tuzemské rumy vyráběné z melasového či obilného lihu se musely změnit na tuzemák.

Název rum je považován za zkratku anglického slova "rumbellion", což znamená "velký ruch". Pojmenování údajně vzniklo proto, že se při jeho pití karibské ženy tanečně odvazovaly při večerních bouřlivých setkáních. Podle jiné teorie název pochází z botanického názvu cukrové třtiny, tedy Saccharum officinarum, ze které se vyrábí, nebo že vznikl díky plantážníkům na Barbadosu, kteří ho nazývají rumbullion.

Námořníci zjistili, že rum vydrží v sudech déle poživatelný než voda či pivo.

První zmínky o výrobě rumu z cukrové třtiny pocházejí z Indie a Číny, kam ji přivezli obchodníci z Indonésie, kde má tato rostlina svůj původ. Její pěstování se postupem času rozšířilo i do Severní Afriky, na Blízký východ a následně do Evropy. Odtud byla třtina převezena druhou plavbou Kryštofa Kolumba v roce 1493 do Nového světa a začala se vysazovat na úrodných karibských půdách. Obyvatelé Karibiku časem přišli na to, že se dá rum efektivně vyrábět i z melasy, odpadního produktu při výrobě cukru. Začali do ní časem přidávat i směsi bylin, koření a ovoce.

V rumu našli zalíbení zejména piráti, většinou bývalí obchodníci a námořníci. Právě námořníci zjistili, že rum vydrží v sudech daleko déle poživatelný a chutnější než voda či pivo a začali mu dávat přednost. V roce 1731 se Britům dokonce podařilo prosadit zákon, který dával každému námořníkovi právo na denní příděl pinty vína nebo půl pinty rumu. To odpovídalo přibližně sedmi "panákům" rumu s obsahem alkoholu často více než 75 procent. Zákon byl zcela zrušen až v roce 1970. Řada karibských ostrovních států námořníkům prodávala rum levně, aby si je udržela u břehů, a chránili je tak před piráty. Příkladem takového rumu je Captain Morgan, který byl pojmenován po skutečném kapitánovi Henrym Morganovi žijícím v 17. století.

Tuzemské rumy vyráběné z melasového či obilného lihu se musely přejmenovat na tuzemák.

Za jednou z pravlastí rumu je označována Kuba. Podle údajů ministerstva potravinářského průmyslu Kuba produkuje 43 milionů bas (basa je téměř devět litrů) rumu na vývoz i pro domácí trh ročně. Na ostrově je registrováno 34 obchodních značek rumu, přičemž 11 továren vyrábí pouze na export, jenž představuje příjmy 100 milionů dolarů. Kuba ročně vyveze kolem dvou milionů bas značky Havana Club, které na mezinárodním poli distribuuje francouzská skupina Pernod Ricard.

V tuzemsku má tradici zejména rum vyrobený z melasového či obilného lihu. Takové nápoje však musely svůj název změnit na tuzemák. Podle předpisu EU náleží od roku 2002 označení rum pouze těm nápojům, jejichž základem je destilát z cukrové třtiny. Tradice tuzemského rumu sahá do 19. století, kdy malí likérníci hledali způsob, jak z domácích surovin vyrobit lihovinu připomínající rumy z Karibiku. Výsledkem byl nápoj z bramborového lihu zředěný vodou a ochucený rumovou esencí. Stal se jednou z nejoblíbenějších českých lihovin.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , ČTK , Pancer Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ