Hořčík může ovlivnit vaši fyzickou i psychickou kondici

Relax
11. 11. 2013 12:16
Nedostatek hoříčku může způsobovat fyzickou i duševní únavu (ilustrační foto).
Nedostatek hoříčku může způsobovat fyzickou i duševní únavu (ilustrační foto).

Padá na vás podzimní splín, jste bez nálady, špatně spíte? Možná vaše tělo trpí nedostatkem životodárných látek. Třeba... hořčíkem. Až třetina Čechů trpí jeho nedostatkem, zjistil výzkum Centra pro výzkum a vývoj Lékařské fakulty UK a FN v Hradci Králové. Důvodem je prý špatná skladba jídelníčku, zejména přílišné množství tuku a cukru, stejně jako působení stresu. Nedostatek hořčíku přitom může mít značné dopady na naši fyzickou i psychickou kondici.

Pokud jste unavení, máte špatnou náladu a přidávají se zdravotní komplikace, bývá nejjednodušším změna řešením životního stylu. Jenomže co když sportujete, jíte zdravě, dokážete relaxovat, a přesto se cítíte mizerně? Příčinou může být právě nedostatek hořčíku, jehož příznaky bývají často zaměňovány za příznaky uspěchaného životního stylu - únava, nespavost, špatné soustředění...

"Lékaři si často myslí, že s tím nemohou nic udělat, že to zkrátka patří k dnešní době. V Česku totiž není běžné kontrolovat hořčík a jeho hladinu, pokud pacient nemá velmi zjevné příznaky," vysvět-luje profesor Zdeněk Zadák z Centra pro vědu a výzkum LF UK a FN v Hradci Králové.

Únava a křeče

Jedním z nejčastějších a nejsnáze rozpoznatelných symptomů nedostatku hořčíku je svalová únava a její rychlejší nástup po fyzické námaze, včetně svalových křečí v nohou. S nedostatkem hořčíku ovšem souvisí i únava psychická - nespavost, špatné zvládání stresu, zhoršená funkce centrálního nervového systému. A právě magnesium přispívá k naší celkové regeneraci.

Takzvané civilizační choroby, mezi něž patří infarkt, obezita, cukrovka, případně i rakovina, jdou ruku v ruce se špatnou kondicí. Statistika je přitom neúprosná: přes 800 tisíc tuzemců trpí cukrovkou a 56 procent populace má nadměrnou hmotnost.

"Řada studií prokázala, že lidé trpící cukrovkou mají mnohem nižší hladinu hořčíku v těle. U lidí trpících cukrovkou 2. typu se hypomagnesemie neboli nedostatek hořčíku projevuje ve 38 procentech případů, hořčík je totiž jedním z nejdůležitějších prvků v metabolismu cukrů a inzulinu," říká profesor Zadák a dodává: "Jeho nedostatek tudíž způsobuje těžší průběh cukrovky a diabetických komplikací, přispívá i k obezitě."

Jak hořčík doplnit?

Magnesium je ideální přijímat - stejně jako ostatní vitaminy, minerály a další tělu prospěšné látky - v přirozené formě, tedy ze stravy. Ve stravě je hořčík hojně zastoupen například v zelené listové zelenině, celozrnných výrobcích, luštěninách a oříšcích.

Dobrou zprávou nejen pro ženy je, že se vyskytuje i v tmavé čokoládě. Účinněji než z potravy se však magnesium vstřebává z vody, kde se vyskytuje ve formě iontů. Ideálním zdrojem hořčíku je proto především minerální voda, příjem magnesia lze snadno kontrolovat na základě údajů z etiket. Vhodné jsou minerální vody s vyšším obsahem magnesia a nízkým obsahem sodíku.

Hořčíkový test

Nedostatkem hořčíku pravděpodobně trpíte, pokud:

• pijete hodně kávy (víc než tři šálky denně) a nedodržujete pitný režim.

• dopřáváte si několik skleniček alkoholu několikrát v týdnu.

• jíte pravidelně tučná jídla, nejíte moc ovoce, zeleniny, luštěnin či ořechů.

• máte vyšší hodnoty BMI a obvod pasu větší než osmdesát centimetrů.

• trpíte cukrovkou, míváte svalové křeče (především v nohách), cítíte se dlouhodobě unavení, špatně spíte.

Autor: - red -Foto: Profimedia , © Colin Hawkins/cultura/Corbis

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ