Padá na vás podzimní splín, jste bez nálady, špatně spíte? Možná vaše tělo trpí nedostatkem životodárných látek. Třeba... hořčíkem. Až třetina Čechů trpí jeho nedostatkem, zjistil výzkum Centra pro výzkum a vývoj Lékařské fakulty UK a FN v Hradci Králové. Důvodem je prý špatná skladba jídelníčku, zejména přílišné množství tuku a cukru, stejně jako působení stresu. Nedostatek hořčíku přitom může mít značné dopady na naši fyzickou i psychickou kondici.
Pokud jste unavení, máte špatnou náladu a přidávají se zdravotní komplikace, bývá nejjednodušším změna řešením životního stylu. Jenomže co když sportujete, jíte zdravě, dokážete relaxovat, a přesto se cítíte mizerně? Příčinou může být právě nedostatek hořčíku, jehož příznaky bývají často zaměňovány za příznaky uspěchaného životního stylu - únava, nespavost, špatné soustředění...
"Lékaři si často myslí, že s tím nemohou nic udělat, že to zkrátka patří k dnešní době. V Česku totiž není běžné kontrolovat hořčík a jeho hladinu, pokud pacient nemá velmi zjevné příznaky," vysvět-luje profesor Zdeněk Zadák z Centra pro vědu a výzkum LF UK a FN v Hradci Králové.
Únava a křeče
Jedním z nejčastějších a nejsnáze rozpoznatelných symptomů nedostatku hořčíku je svalová únava a její rychlejší nástup po fyzické námaze, včetně svalových křečí v nohou. S nedostatkem hořčíku ovšem souvisí i únava psychická - nespavost, špatné zvládání stresu, zhoršená funkce centrálního nervového systému. A právě magnesium přispívá k naší celkové regeneraci.
Takzvané civilizační choroby, mezi něž patří infarkt, obezita, cukrovka, případně i rakovina, jdou ruku v ruce se špatnou kondicí. Statistika je přitom neúprosná: přes 800 tisíc tuzemců trpí cukrovkou a 56 procent populace má nadměrnou hmotnost.
"Řada studií prokázala, že lidé trpící cukrovkou mají mnohem nižší hladinu hořčíku v těle. U lidí trpících cukrovkou 2. typu se hypomagnesemie neboli nedostatek hořčíku projevuje ve 38 procentech případů, hořčík je totiž jedním z nejdůležitějších prvků v metabolismu cukrů a inzulinu," říká profesor Zadák a dodává: "Jeho nedostatek tudíž způsobuje těžší průběh cukrovky a diabetických komplikací, přispívá i k obezitě."
Jak hořčík doplnit?
Magnesium je ideální přijímat - stejně jako ostatní vitaminy, minerály a další tělu prospěšné látky - v přirozené formě, tedy ze stravy. Ve stravě je hořčík hojně zastoupen například v zelené listové zelenině, celozrnných výrobcích, luštěninách a oříšcích.
Dobrou zprávou nejen pro ženy je, že se vyskytuje i v tmavé čokoládě. Účinněji než z potravy se však magnesium vstřebává z vody, kde se vyskytuje ve formě iontů. Ideálním zdrojem hořčíku je proto především minerální voda, příjem magnesia lze snadno kontrolovat na základě údajů z etiket. Vhodné jsou minerální vody s vyšším obsahem magnesia a nízkým obsahem sodíku.
Hořčíkový test |
Nedostatkem hořčíku pravděpodobně trpíte, pokud: • pijete hodně kávy (víc než tři šálky denně) a nedodržujete pitný režim. • dopřáváte si několik skleniček alkoholu několikrát v týdnu. • jíte pravidelně tučná jídla, nejíte moc ovoce, zeleniny, luštěnin či ořechů. • máte vyšší hodnoty BMI a obvod pasu větší než osmdesát centimetrů. • trpíte cukrovkou, míváte svalové křeče (především v nohách), cítíte se dlouhodobě unavení, špatně spíte. |