Jak se nakupovalo dřív. Výstava o koloniálech a trzích

Relax
9. 11. 2012 13:21
Z nové výstavy (ilustrační foto).
Z nové výstavy (ilustrační foto).

Atmosféru trhů i každodenní život a práci majitelů koloniálů přibližuje nová výstava, kterou připravilo plzeňské Národopisné muzeum. Návštěvníci na ní mohou vidět vývěsní znaky plzeňských koloniálů, první plakáty a reklamy na zboží, stará kupecká měřidla či staré originální krabice na sypaný čaj.

Asi nejvzácnějším a nejstarším exponátem je dvojice vyřezávaných mořských panen nad prodejním pultem starého koloniálu z konce 18. století. "Mořské panny nebo exotické ryby byly dříve hojně jako znak koloniálu používány, aby prodejci poukázali na zámořský původ svého zboží. Přes moře se dovážela káva, čaj, tabák, koření a dříve i cukr," připomíná autorka výstavy Jana Slámová.

Z nové výstavy (ilustrační foto).Lokty, sáhy, pídě

Základ sbírky kupeckého vybavení pochází od zakladatele muzea Ladislava Lábka, který pocházel z obchodnické rodiny a vybavení starého koloniálu věnoval muzeu, které vzniklo na začátku 20. století. Výstava nabízí také ukázku starých vah. Než se v obchodech začalo vážit na kila a měřit na metry a litry, obchodníci prodávali plátno na lokte, sáhy či pídě, vážili zboží na libry a loty a odlévali tekutiny na mázy.

V expozici nechybí ani zařízení na pražení kávy nebo jejích levnějších náhražek, zásobníky a nádoby na zboží, první kupecký počítač, účetní knihy kupce či pestře zdobené pásy formanů, kteří do obchodů vozili zboží.

Z nové výstavy (ilustrační foto).Nyní se řemeslnické trhy konají na náměstí několikrát do roka a je na nich nejvýše kolem stovky stánků. V 18. či 19. století byly mnohem větší. Konaly se čtyřikrát do roka - byl trh Postní, na svátek svatých Petra a Pavla, Bartolomějský a Martinský a kromě toho se pravidelně každý týden konaly menší potravinové trhy.

Čtyřikrát do roka se ale centrum města proměnilo až na dva týdny v mumraj lidí, stánků a zboží. "Například v roce 1840 bylo na trzích rozmístěno 468 prodejních bud, 210 menších stánků a dalších 71 mimoplzeňských prodejců si dočasně pronajalo kamenné obchody od místních obchodníků," vyčíslila Slámová. Jednotlivá řemesla byla pohromadě a stánky tvořily uličky pláteníků, mydlářů, klempířů a dalších řemeslníků.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ