Jak se vyznat v biopotravinách, kde hledat biorestaurace

Relax
22. 4. 2012 07:00
Čeští zákazníci nevědí, co mají v biorestauracích hledat.
Čeští zákazníci nevědí, co mají v biorestauracích hledat.

Jaké zásady by měl člověk dodržovat, jestliže chce jíst výhradně biopotraviny? Kateřina Nesrstová ze svazu PRO-BIO, který sdružuje ekologické zemědělce, říká: "Měl by přizpůsobit svůj jídelníček sezonnosti a najít si ve svém okolí nějakého ekologického zemědělce. V republice jich dnes máme už několik tisíc, takže je z čeho vybírat. Nelze však pochopitelně očekávat, že v lednu koupíte u biofarmáře třeba rajčata nebo okurky. Ani karotka s natí není v tomto ročním období zrovna normální." 

Ale i v zimní sezoně nabízejí biofarmáři zajímavé pochoutky: například velmi dobrý biosýr a mléčné biovýrobky obecně, biopečivo, biomarmelády, biomaso všeho druhu (kromě jehněčího - jehňata se teprve rodí), biobrambory i kořenovou biozeleninu. Také svařený jablečný biomošt se skořicí nebo sklenka dobrého biovína je k dispozici po celý rok. Nemluvě o biopálenkách. Teď začíná jarní nabídka, která může být hodně široká. "Myslím, že dnes už se v každém regionu najde speciální bioprodejna s kompletním sortimentem," říká Nesrstová.

Jestliže nemáte poblíž svého bydliště bioprodejnu, můžete biopotraviny nakupovat i v běžných obchodech. V regálech obchodů je rozeznáte podle označení "biozebrou", tedy zelenou pruhovanou značkou obvykle ve tvaru půlkruhu. V budoucnu by měla tato biozebra označovat všechny tuzemské biopotraviny. Každý ekologický zemědělec či producent biopotravin v České republice totiž podléhá minimálně jednou ročně kontrole jedné ze tří dozorových organizací. 

A jak je to s biorestauracemi? Jednu z prvních otevřeli Hana a Jan Zemanovi v pražské Truhlářské ulici a nazvali ji Albio. Dnes už však neexistuje. "Zjistili jsme, že čeští zákazníci nevědí, co v biorestauraci hledat. Přes obědy jsme sice měli plno, ale večer u nás bylo jen pár cizinců. A to na udržení restaurace s obsluhou nestačí," říká Jan Zeman. Problém byl prý rovněž s cenou. "Lidé mají představu, že když je jídlo vegetariánské, bez masa, že bude levné. Ono to tak ale není." 

Očekávat, že v lednu koupíte u biofarmáře třeba rajčata nebo okurky, je dost naivní.

Vzniklo ale mnoho biorestaurací nových. Kateřina Nesrstová jmenuje několik svých oblíbených. "Osobně se cítím velmi dobře třeba v Rebiu v Brně ve Špalíčku, je tam příjemná atmosféra, hodně světla a jídlo je moc dobré. Přestože se jedná o vegetariánskou restauraci a já vegetarián nejsem, vždycky se tam dobře najím. Ráda bych doporučila také některé restaurace na farmách. Mnoho biofarem provozuje agroturistiku a mají tedy ve svém areálu i menší restauraci, v níž nabízejí pokrmy ze svých surovin. Příkladů, kam zajet, je mnoho. Dobrý steak nebo guláš dostanete například na farmě Hucul, na biofarmě Juré si můžete pochutnat na skvostném jehněčím, ale to bych mohla pokračovat velmi dlouho. Pokud chcete nějaké bio v Praze, tak pro vegetariány, ale nejen pro ně, doporučuji CountryLife - a pro ostatní Pálffy Palác."

Do restaurace Pálffy Palác jsme zašli, abychom ochutnali některé pokrmy z aktuálního biomenu, které připravuje šéfkuchař Martin Blažek. Používá zejména suroviny dodávané biofarmou Sasov, která patří stejnému majiteli. Nakonec jsme ochutnali vepřovou panenku obalenou v šalvěji a pepři a podávanou na pyré z červené řepy, jako přílohu jsme dostali vynikající bramborové penízky s rozmarýnem. Pokud si tuto lahůdku budete chtít připravit doma, sežeňte si všechny suroviny v biokvalitě.

Autor: Vladimír PoštulkaFoto: Profimedia , archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ