Kavárna, ve které si objednáte pouze ve znakové řeči

Relax
12. 11. 2014 13:00
Nástěnné fotografie v kavárně Sign ilustrující znaky běžných slov.
Nástěnné fotografie v kavárně Sign ilustrující znaky běžných slov.

V Torontu otevřeli první světovou restauraci, jejíž číšníci a servírky jsou zcela neslyšící, tak jako většina ze zbytku personálu. Unikátní jídelna požaduje po svých zákaznících, aby si objednali jídlo či pití pomocí znakové řeči. Jako "tahák" poslouží hostům například obrazy na stěnách s ukázkami znaků, nápovědu najdou i v jídelním lístku.

Taháky najdete všude.

Mezi zaměstnanci se nachází i slyšící, kteří hosty uvedou do restaurace a seznámí je se základními pokyny. Zákazníci komunikují s obsluhou ve znakovém jazyce, jako tahák jim slouží mimo jiné i jídelní lístek s obrázky, podle kterých si mohou objednat své menu. Navíc nabídka v menu se přizpůsobí každé dietě, ať už jde o vegetariánskou, veganskou či bezlepkovou.

"Sign nabízí zákazníkům možnost naučit se základní znakovou řeč přes grafiku zahrnutou v nabídce, taháky umístěné na stolech a nástěnné fotografie ilustrující znaky běžných slov potřebných v restauracích jako jsou názvy alkoholických nápojů," řekla manažerka restaurace Rachel Shemuelová. "Pro mnoho našich zaměstnanců je to jejich první práce, takže je to nová zkušenost i pro ně," dodává.

Majitel restaurace s názvem Sign, Anjan Manikumar dříve pracoval v jiné restauraci v kanadě, kde si všiml neslyšících zákazníků, kteří byli často zklamáni i když se s nimi personál snažil komunikovat. Manikumar prý věří, že jeho podnik pomůže neslyšícím tuto komunitu neslyšících více zviditelnit.

Zákazníci si objednávají pouze ve znakové řeči.

Restaurace pojme až 150 lidí a obdrželi žádosti o zaměstnání nejen z Kanady, ale dokonce až z Indie. "Největší výzvou, které jsme dosud čelili, bylo rozhodně školení našich zaměstnanců. Většina se učila dovednosti od nuly," řekla Shemuelová. V Torontu žije až 50 tisíc neslyšících lidí a Sign je jediná z 10 tisíc restaurací ve městě, která podporuje neslyšící a znakovou řeč.

Tichá kavárna.

Podobné restaurace mají i v San Franciscu, San Antoniu nebo Paříži. Pár takovýchto podniků, které pomáhají ať už zrakově nebo sluchově postiženým se nachází i u nás v Česku.

Například projekt nazvaný Tichá kavárna, která vznikla v roce 2011 jako první pražská kavárna, kde zákazníky obsluhují neslyšící zaměstnanci. Kavárna slouží nejen jako místo, kde si neslyšící mohou objednat ve svém "rodném jazyce", ale také jako tréninkové prostředí pro studenty a absolventy odborných škol pro jejich profesní začátky.

Kavárna Pierot.Kavárna Pierot byla otevřena na podzim 2009 v Plzni, zaměstnává také neslyšící. První komunikace znakovou řečí zde začíná už po příchodu do kavárny. U každého stolu je speciální dotyková obrazovka, díky které se naučíte základní fráze znakového jazyka. Nechybí ani "překlad" menu a zákazníci se naučí slova jako káva, bílé víno nebo třeba fráze jako zaplatíme dohromady nebo zvlášť.

V dalším pražském podniku nazvaném Pod křídlem noci se můžete najíst potmě. Restaurace je rozdělena na světlou a tmavou část. V té první, osvětlené, si vyberete z menu a podstoupíte krátké školení a poté se přesunete do jídelny, ve které je absolutní tma. V tmavé části si můžete vybrat ze čtyř tříchodových menu (každé 990 korun) - vegetariánské, rybí, exotické nebo menu "naslepo".

Autor: - vop -Foto: archiv , repro youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ