Kupujete si kávu v supermarketu a trvá vám několik měsíců, než sáček po prvním otevření spotřebujete? Pokud ano, jste na nejlepší cestě, jak si zkazit dojem z jejího pití. Petra Veselá, dvojnásobná mistryně České republiky v přípravě kávy, autorka Knihy o kávě a pořadatelka kávových kursů, poskytla on-line deníku TÝDEN.CZ rozhovor, ve kterém radí, kde je nejlepší kávu koupit a jak poznat, že zrnka mají tu správnou kvalitu.
Jak si správně vybrat kávu?
První chybou je, když si lidé kupují surovinu v supermarketu. A stejně jako si koupí rýži a brambory, tak si tam koupí i kávu. Hlavní problém je v tom, že se neprodává kvalitní káva, většinou se prodává robusta, což je méně kvalitní druh kávy. Neprodává se ale ani čerstvě pražená, ani čerstvě umletá. Takže je v regálu již nějaký čas. A i když nepřekračuje záruční dobu, tak je úplně něco jiného, když kávu pijete měsíc po upražení, nebo třeba rok po upražení. Pokud lidé chtějí pít lepší kávu a chtějí něco změnit, měli by změnit místo, kde kávu nakupují. Měli by nakupovat ve specializovaných obchodech nebo klidně v e-shopech. Existuje spousta pražíren, kde si můžete koupit dobrou kávu a kde vám navíc poradí, když třeba máte raději hořkou nebo kyselou kávu.
Jak zjistit, kdy byla káva upražená?
Na obalu je vždy datum spotřeby. Některé firmy dávají datum spotřeby rok, jiné dva roky. Takže v podstatě si odečtete rok nebo dva. Ale když půjdete do specializovaných obchodů nebo pražíren, tam vám to přímo řeknou. Určitě je dobré se ptát, kdy byla káva pražená. Dobré obchody nebo pražírny by vám tohle vždycky měly umět říct.
Poznám zrnka, která nejsou v pořádku?
Vizuálně asi ne. Pokud by ale byla třeba hodně rozlámaná, tak by to mohlo naznačovat, že ta káva není úplně dobrá. Laik to ale nepozná podle toho, jak zrnka vypadají.
Je lepší nechat si kávu namlít od prodejce?
Vždycky je lepší umlít si ji před přípravou doma. Ale spoustu lidí tu možnost nemá. Dá se to udělat tak, že to namelete v prodejně a pak rychle spotřebujete. Hlavně si dejte pozor na to, na jakou přípravu si kávu necháváte namlít. A prodejce o tom informujte. Každá domácí příprava má jinou hrubost mletí. Na přípravu dobrého kapučína nebo espresa musíte mít mlýnek doma. Nedá se zkorigovat, abyste si koupili kávu v prodejně a nechali ho namlít na espresso. Tam musí být mletí naprosto přesné.