Králík podle Rupperta

Relax
12. 11. 2011 07:34
Matěj Ruppert se svýmšumavským králíkem.
Matěj Ruppert se svýmšumavským králíkem.

Zatímco rockeři v Americe si dodávají sílu hamburgry nebo steaky, jejich čeští kolegové tíhnou spíše k asijským chutím. Výjimkou není ani zpěvák Matěj Ruppert. Tentokrát mě však pozval na králíka.

Králičí maso je typická součást tradiční české kuchyně – i když pro mnohé z nás je asi překvapením, že paní Rettigová se o králíkovi ve své legendární knize nezmiňuje ani slůvkem. V jiných slavných knihách však najdeme receptů dost a dost. Nejoblíbenější u nás jsou především dva způsoby přípravy králičího masa: na česneku a na smetaně.

První recept je klasická pečeně (maso se špikuje česnekem a obaluje ve slanině), ten druhý si neumíme představit bez sladké papriky. V Krkonoších dělali kdysi králíka cibuláče, dušeného na černém pivu. Aby maso chutnalo divočeji, přidává se jalovec. Méně oblíbenou, avšak přece jen občas používanou metodou je smažení králičích řízků v trojobalu. 

Králík je nedoceněná česká klasika.

"Mám nejraději tenhle recept, kterému říkám šumavský, protože mě ho naučila manželka kolegy Romana Holého, a ta je ze Sušice a dělá všechno tak trošku po šumavsku. Má prý ten recept od své maminky. Už jsem zkoušel péct šumavského králíka víckrát, jednou se mi však zoufale nepovedl, nechápu proč," říká Matěj Ruppert.

"Záleží samozřejmě na kvalitě králíka samotného. V supermarketu bych ho nekoupil, tomu nevěřím. Mívám v mrazáku jednoho nebo dva přímo od chovatelů na venkově, ale tohohle jsem koupil tady blízko, u řezníka, který prodává farmářské maso."

Zatímco čekáme, až se králičí maso dopeče a získá kůrčičku, diskutujeme o restauracích. "Stravuju se vlastně hlavně v pohostinských podnicích, i když teď, když žiju s přítelkyní, přece jen občas něco sám uvařím. A když mám chuť na českou tradici, zajdu do hospůdky Le Lapin Blue neboli k Modrému králíčkovi ve vile Blaženka tady na kopci nad námi, tam se v poslední době vaří docela dobře, třeba řízek jsem tam měl úžasný. Jen číšník je na můj vkus poněkud příliš žoviální."

Přestože je rodilým Pražákem, táhne to Matěje Rupperta často do přírody. Má dokonce dvě venkovská sídla. A jedno z nich je právě na Šumavě.

"Ono je to na rozmezí Šumavy a jižních Čech, řekl bych. Takže se tam často objevují i typická jihočeská jídla. Králíka dělají často jako svíčkovou nebo taky na kmíně, pečou ho společně s vepřovým bůčkem. Rodáci mi říkali, že dřív byl králík k obědu skoro každou neděli, dnes už jen občas."

Muzikanti hodně cestují, a tak se ptám na kulinářské zážitky. "Mám jeden překvapivý z Los Angeles. Náš kamarád, výborný muzikant a zpěvák Glenn Hughes, je původem Angličan, a tak nás vzal do anglické hospody. Musím smeknout, tak skvělé fish and chips jsem nikdy předtím nejedl a už asi ani nebudu mít možnost jíst. Několikrát jsem však zažil trpké zklamání, když jsem někde v cizině zkoušel restaurace bez předchozího doporučení. I ve Francii a v Itálii se může stát, že vám přinesou příšernou nechutnost."

Z trouby už to voní. Matěj Ruppert ještě předvede, jak umí zručně zacházet s pánví, opéká brambory jako profesionál, přehazuje si je na pánvi žonglérským způsobem. Chutnalo to výborně. České recepty rozhodně nelze podceňovat. 

 

Šumavský králík

 4 porce: 1 králík (asi 800 g), 4 lžíce plnotučné hořčice, 4 stroužky česneku, 1 lžíce octa,
4 dl slunečnicového oleje, pepř a sůl

Králíka očistěte a rozporcujte na šest dílů. Česnek rozetřete a smíchejte s hořčicí a octem. Maso nejprve osolte a opepřete, potom potřete hořčičnou kaší. Potom maso vložte na pekáč. Podlijte olejem. Pečte v předem rozehřáté troubě (160 – 170 stupňů) zakryté pokličkou asi hodinu a půl. Potom zvyšte teplotu na 200 stupňů a bez pokličky pečte dalších 20 minut, aby se utvořila kůrčička. Podávejte s bramborem a dušeným špenátem.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ