Kuchyň plná testosteronu. Pohlreich odmítá kompromisy

Relax
8. 4. 2017 21:02
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich.
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich.

Pro ostré slovo nejde daleko a jeho temperament je pověstný. Zdeněk Pohlreich, muž s vzezřením hospodského rváče, se stal první českou šéfkuchařskou celebritou a mediální hvězdou. S holou hlavou a pronikavým pohledem drtil třeba neschopné nešťastníky ve svém pořadu Ano, šéfe!, podílel se i na řadě dalších kulinárních show. Český šéfkuchař, gastronom a moderátor oslaví v pondělí 10. dubna šedesátiny.

Ať už dělá Pohlreich cokoliv - moderuje kuchařské pořady, řídí provoz svých restaurací, vede kurzy vaření, vydává kuchařky ve vlastním nakladatelství, na svém ranči radí lidem s výcvikem koní - ve všem je stoprocentní profesionál.

V souladu se svou povahou prosazuje přímočarou kuchyni, jednoduché recepty, kvalitní ingredience a poctivé přípravy. Pro českou gastronomii znovuobjevil některé suroviny, například telecí líčka.

Televizní hvězdu z něj udělala show Ano, šéfe!, ve které šel po šlendriánu v českých restauracích. Následovaly pořady Šéf na grilu, Česko vaří s Pohlreichem, Teď vaří šéf!, Rozpal to, šéfe! a Vařte jako šéf!. V pořadu Už dost, šéfe! se znovu vrátil do restaurací z prvního pořadu, aby zjistil, jak se jim vede dnes.

Postrach málo úspěšných podniků Pohlreich má jasné a nekompromisní názory, málokdy je ochotný debatovat. Ví, co chce, a vždycky si prosadí svou. Nemá rád kompromisy. Chce mít věci perfektní, a je proto tvrdý na sebe i na ostatní: "Do kuchyně nepatří diskuse, rozhoduje šéfkuchař. Není čas si hrát na nějakou demokracii nebo jemné manýry. Je to testosteronové prostředí."

Neudělal přijímačky 

Život se s ním nejdřív nemazlil. Když propadl u přijímacích zkoušek na střední školu, vybral si učební obor kuchař, což ho zprvu vůbec nebavilo. A posléze nastoupil do pražského motelu Stop.

Po zájezdu do Nizozemska, kam se dostal s reprezentačním baseballovým týmem, začal uvažovat o emigraci a v roce 1986 se k ní rozhodl. O tři roky později, těsně před revolucí, odjel do Nizozemska, ale azyl už mu nedali.

Proto se přesunul do australského Adelaide, kde mu v začátcích pomáhal strýc. Začínal v restauraci La Guillotine a nebylo to snadné, o spoustě surovin a postupů neměl ani ponětí.

Z emigrace se vrátil po třech letech. Šéfoval postupně kuchyním v hotelu Renaissance, Ville Voyta či hotelu Alcron, kde vychoval generaci mladých talentovaných kuchařů - mimo jiné Romana Pauluse nebo Jiřího Štifta.

Plnění snu

Od roku 2010 se mu splnil sen v podobě vlastních podniků - dnes má Café Imperial, podnik ve stylu prvorepublikových Grand Café, dále italskou restauraci Divinis a také bistro Next Door by Imperial. A také vlastní kolekci nádobí.

Poly, jak mu říká většina kolegů i známých, je v soukromém životě prý docela klidný a příjemný, libuje si jemných vtípcích a v neotřelých bonmotech. Nemá problém s účinkováním v reklamách, a tak trochu plánuje, že by se jednou vrátil do Austrálie a začal žít "normální život". V roce 2011 se podruhé oženil, u Bodamského jezera si vzal přítelkyni Zdeňku.

"Musel jsem si to odmakat, ale v téhle chvíli jsem maximálně spokojen s tím, jak se věci vyvíjejí. Kdyby se mi jednoho dne povedlo, že budu mít vyděláno a budu v klidu, začnu se věnovat tomu, co všichni. Užívat si, cestovat, hrát golf. Budu se snažit, abych zůstal zdravý," svěřil se v jednom z rozhovorů.

Autor: ČTK Foto: archiv , Robert Stary

Další čtení

Módní návrhářka Zuzana Kubíčková představila novou kolekci Morphology a spojila své tvůrčí vize se značkou IQOS

Relax
1. 4. 2025
ilustrační foto

Muzeum připravilo ve vsetínském zámku akci Velikonoce na zámku

Relax
31. 3. 2025
ilustrační foto

Bez telegramů se v dřívějších dobách neobešla žádná důležitá událost

Relax
30. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ