Po internetu koluje řada mýtů o světově již proslulých kuřecích nugetkách . Jedna z nich tvrdí, že jde o jakýsi "růžový sliz" v trojobalu, namísto skutečného masa. Americká společnost sídlící v maďarské Bábolně, která nugety pro McDonald's vyrábí a dováží je mimo jiné i do České republiky, pustila novináře do své výrobní haly, aby odhalila své tajemství a očistila si tak jméno. A ano, nugetky jsou opravdu ze skutečného kuřecího masa.
Co předchází tomu, než se k vám nugetky dostanou? Jaké maso se k výrobě používá a co se do něj přidává? Na všechny tyto otázky a mnohem víc se rozhodl McDonald's odpovědět tak, že vpustil novináře do závodu v maďarské Bábolně, který pro něj vyrábí nejen oblíbené nugetky. Ty patří mezi nejprodávanější výrobek a dováží se z maďarského závodu do Česka i Slovenska. Loni se do ČR vyvážely čtyři druhy produktů, 45 procent tvořily právě nugetky.
Ve výrobní hale
Základní surovinou nugetek jsou výhradně jen kuřecí prsa. Jediným výrobkem OSI s kostí jsou totiž kuřecí křídla. Dříve se do nugete přidávaly i kuřecí stehna, ale zákazníci podle zaměstnanců firmy upřednostňují především "bílé a netučné" maso, tvrdí ředitel závodu Sandor Zsidi. Kuřecí prsa se do závodu přiváží každý den, poté proběhne první ruční kontrola dvou zaměstnanců, 20 kilogramů z jedné várky (ta činí 30 tun) se vyčlení na testy a zbytek putuje do mlýnu na semletí. Rozemleté maso se smíchá s kořením a solí a následně ho speciální stroj tvaruje do nugetek. Zaměstnankyně kontrolují na pásu jejich správný tvar, ten je důležitý především kvůli době smažení, proto musí být všechny stejně velké.
Dále probíhá první tepelná úprava na 71 stupňů, protože maso musí být mikrobiologicky čisté. Následuje obalování v těstíčku, jehož přesné složení je zahaleno tajemstvím. Jde o známý trojobal, tajnou přísadu však Zsidi neprozradil. Nugetky se po obalení předsmaží a rychle zamrazí, poté následuje už jen balení do pytlů a krabic. Ty se skladují v takzvané mrazničce při minus 18 stupních Celsia po dobu maximálně třech týdnů. Za jeden den závod v Bábolně vyrobí až tři miliony kuřecích nugetů.
V restauracích se poté nugetky smaží ve směsi slunečnicového a řepkového oleje. Fritéza je ovládaná přes počítač, a tak se sama pravidelně filtruje a čistí. Zde se tedy vyvrací další z mýtů, že se jídlo v McDonald's smaží v přepáleném oleji. Navíc každá fritéza se používá na něco jiného, jiná na nugetky a jiná například na rybí výrobky. A to především kvůli chuti a alergenům. Použitý olej se následně prodává a zpracovává například do paliv (povinná biosložka).
Na vlastní oči jsme se tedy mohli přesvědčit o tom, že kuřecí nugetky jsou vyrobeny ze skutečných kuřecích prsou a opravdu nejde o již zmiňovaný "růžový sliz", jehož snímky kolovaly po sociálních sítích. Však o tom, že je jídlo v tom případě zdravé, jen těžko přesvědčovat. Přeci jen jde o smažený výrobek. Podle odborníků smažené pokrmy poškozují nejen lidské tělo, ale i mozek. Na druhou stranu není to jídlo, kterým by se člověk stravoval denně (až na některé výjimky), a tak jednou za čas neuškodí.
Spolupráce OSI a McDonald's
OSI byla původně rodinná firma, kterou v roce 1909 založil Otto Kolschwsky v Chicagu. Již od roku 1955 dovážela OSI své výrobky do první restaurace McDonald's v americké Illinois. Jak se však postupně rozšiřovala síť franšízových restaurací, tak rostlo i kdysi malé řeznictví. V současnosti má OSI závody v 17 zemích a má přibližně 20 tisíc zaměstnanců. V roce 2011 byla zdvojnásobena výrobní plocha, přibyl mimo jiné sklad - mraznička - na tisíc palet. OSI je jedničkou mezi dodavateli kuřecího masa pro McDonald's. Předpokládá se, že v roce 2016 se vyrobí až 15 tisíc tun kuřecích výrobků.