Nejrůznější druhy úprav steaků a suši jsou dlouhodobě nejoblíbenější mezi účastníky kuchařských kursů v České republice. Nejvíce zájemců o vaření je ve věku od 25 do 50 let a jsou mezi nimi jak úplní začátečníci, tak lidé, kteří mají vaření jako koníček a chtějí se něčemu zajímavému přiučit.
"Nejatraktivnější jsou steaky a suši. Na naše kursy chodí převážně čeští zájemci o vaření, občas i lidé anglicky hovořící. Spolupracujeme i se zahraničními kuchaři," řekl David Izák z Pražského kulinářského institutu, který každý měsíc nabízí desítky kursů. Kurs nazvaný Suši od A do Z tam stojí 3600 korun a trvá pět až šest hodin. Stejnou částku zaplatí i zájemci o kurs nazvaný Dokonalé úpravy různých druhů masa. "Maximální počet účastníků kursu je dvacet, kursy jsou tak z osmdesáti procent vyprodané na měsíc dopředu," dodal Izák.
"Evergreenem je u nás suši. Kurs pořádáme ve spolupráci s přední českou japanoložkou Kristinou Kopáčkovou. Naučíte se správně připravit rýži, několik druhů suši, japonskou polévku, několik druhů japonských salátů a zálivek," řekl Michal Nikodem, majitel školy vaření Ola Kala. Díky malému počtu klientů na kursu, což je maximálně deset lidí, se lze věnovat všem, čímž se smažou rozdíly mezi začátečníky a pokročilými, dodal Nikodem.
"Kromě steaků a suši je hodně oblíbená italská a francouzská kuchyně a také třeba výroba pralinek," řekla Petra, která pracuje ve škole vaření Chefparade. Jejich aktuální novinkou je kurs africké kuchyně za 1090 korun, kde se lidé naučí vařit třeba pokrm zvaný Benna Chin, což je africké rizoto s jehněčím masem.
"Máme asi šedesát druhů kursů. Třicet až čtyřicet procent našich klientů dostane účast v kursu darem. Další část návštěvníků je cíleně hledá, protože vaření je jejich velkým koníčkem. Někteří chodí několikrát a vezmou s sebou i své známé," sdělil Michal Barták, majitel brněnského kuchařského studia Divoká vařečka. Podle něj je v jeho kuchařské škole nejmenší zájem o kursy zdravého stravování, například bezlepkové kursy. "Je to neprávem. Lidé mají nějak vsugerováno, že z toho nemůže vzejít dobré jídlo," dodal Barták.
"Loni jsem byla na kursu české kuchyně. Během pěti hodin jsme uvařili svíčkovou, telecí líčka, zelňačku, švestkové knedlíky a připravili tatarák. Co jsme nesnědli, to jsme si odnesli domů v krabičkách spolu s certifikátem, zástěrou a recepty," popsala své dojmy jedna z návštěvnic kursu Adéla. Pochvalovala si také to, že po celou dobu byl v kuchyni someliér a účastníkům naléval vybraná vína a radil, jaká vína se hodí k jakým typům pokrmů. Kurs dostala jako dárek a připustila, že moc vařit neumí. "Ale vůbec to nebyl problém, začínajícím radil lektor, jak nakrájet cibuli, a zkušeným kuchařkám pak nejrůznější triky a vychytávky," dodala Adéla.