Maso žádné, chuť stejná. Berlín má první vegetariánské řeznictví

Relax
28. 2. 2017 16:30
Výrobou vegetariánských potravin se zabývá firma Amunak ze Vsetína. Na snímku je příprava vegetariánských salámů. Mezinárodní den vegetariánů připadá na 1. října.
Výrobou vegetariánských potravin se zabývá firma Amunak ze Vsetína. Na snímku je příprava vegetariánských salámů. Mezinárodní den vegetariánů připadá na 1. října.

V Berlíně nedávno otevřelo první vegetariánské řeznictví. Nabízí produkty s názvy jako mleté maso, masové kuličky nebo drůbeží, avšak zcela bez masa. Složeny jsou převážně ze sóji, koření a dalších rostlinných složek. Chuťově však podle majitele netradičního řeznictví Davida Meyera přesně odpovídají originálům.

"Nepoznáte žádný rozdíl," dušuje se Meyer. "Loni jsme se zúčastnili soutěže masových kuliček ve Španělsku a ty naše skončily v konkurenci dalších 50 druhů třetí," vypráví. Nedávno prý zase autorka knihy o hamburgerech otestovala ten zdejší, a aniž by věděla, že v něm není žádné maso, tvrdila, že je jeden z nejlepších, který za poslední měsíce jedla.

Odpovídající chuť je podle Meyera zásadní, protože řeznictví necílí jen na zapřisáhlé vegetariány a vegany, ale i na milovníky masa, kterým záleží na zacházení se zvířaty. "Nemáme vůbec nic proti dobrému masu, proti tomu, když jsou zvířata držena za dobrých podmínek, ale jsme proti masovým chovům," vysvětluje čtyřiatřicetiletý Berlíňan jeden z důvodů, proč se rozhodl otevřít vegetariánské řeznictví.

Výrobou vegetariánských potravin se zabývá firma Amunak ze Vsetína. Na snímku je příprava vegetariánských salámů. Mezinárodní den vegetariánů připadá na 1. října.Tím dalším jsou dopady produkce masa na životní prostředí. "Víme, co to stojí vyprodukovat kilo hovězího masa. Kolik je potřeba krmení, energie, vody. Je to enormní množství," říká. Při výrobě rostlinného hamburgeru se podle něj vyprodukuje jen sedmina CO2 ve srovnání s klasickým hamburgerem.

Vegetariánské řeznictví v berlínské čtvrti Kreuzberg zatím nabízí zhruba tucet druhů výrobků, mimo jiné napodobeniny hamburgerů, klobás, kostek špeku nebo rybího masa. Do budoucna mají přibývat další. "Chceme nabízet vše, co mají milovníci masa rádi," konstatuje Meyer.

Všechny výrobky se dovážejí z Nizozemska, kde už podobný koncept delší dobu funguje. Před cestou jsou hluboce zmražené, aby se do nich nemusely přidávat konzervanty. Přidává se naopak vitamín B12 a některé další látky, tak aby i výživové hodnoty odpovídaly skutečnému masu.

Zákazníci berlínského řeznictví ale nemusí výrobky kupovat jen zmražené, mohou je už na místě rovnou ochutnat. Součástí obchodu je totiž bistro s asi 20 místy k sezení. Hamburger zde přijde na pět eur (135 korun), berlínský currywurst na dvě eura (54 korun) a tuňákový závitek na 5,8 eur (157 korun).

Neobvyklé řeznictví si podle Meyera už za první měsíce našlo své zákazníky, a proto se chystá expanze. Letos na jaře chce podnikatel v německé metropoli otevřít restauraci, která bude místo masa používat výrobky z řeznictví. Dodávat se je chystá také do dalších restaurací a supermarketů.

Když vše dobře půjde, chtěl by Meyer v příštích letech otevřít pobočky vegetariánského řeznictví i v Česku nebo Polsku. "Pracujeme na tom, abychom se stali největším řeznictvím na světě, aniž bychom prolili kapku krve," plánuje si.

Autor: ČTK Foto: ČTK , youtube, Němec Zdeněk, imago stock&people

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ