Minus deset stupňů? Čas na sklizeň vína

Relax
27. 1. 2014 10:20
Vinař Petr Marcinčák s lahví ledového vína.
Vinař Petr Marcinčák s lahví ledového vína.

Většina domácích vinařů tentokrát produkci ledového vína kvůli teplému počasí vzdala. Jedním z posledních, kdo na mrazy čekal, byl vinař Petr Marcinčák z Novosedel na Břeclavsku. O víkendu se konečně dočkal a za teploty minus deset stupňů víno sklidil.

Hrozny na ledové víno, které pak bývá dražší než běžně sklízená, musí projít mrazem, teplota při sklizni musí být minimálně minus sedm stupňů. Vinař Petr Marcinčák, jenž za svoji produkci posbíral již řadu ocenění, na ledové víno nechával na vinicích jeden hektar Ryzlinku vlašského. "Sklidili jsme 5000 kilogramů hroznů. Uvidíme jak to při lisování poteče. Očekávám, že budeme mít tak 1000 litrů," říká.

Podle vinařů byla letošní zima netypická. Hrozny na ledové víno se sklízí obvykle už v listopadu nebo prosinci. V letošní zimě k tomu ale nebyly podmínky. Hrozny jsou proto proti jiným rokům více vysušené. "Skoro nepršelo, hrozny spíše sesychaly," uvedl Marcinčák.

"My jsme letos na ledové víno nečekali a hrozny sklidili už koncem loňského roku," říká například vinař Radomil Baloun. Před deseti dny vzdalo čekání na mrazy Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova. "Hrozny už byly hodně sešlé, neměly nic, co by mohlo vymrznout," vysvětlil místopředseda družstva Ctirad Králík. "Každý rok není posvícení a nedá se čekat věčně," dodal.

S krystalky ledu. Ledové víno.Ptáci, plísně...

Ledové víno aktuálního ročníku bude proto raritou. Vyrobí ho například i Vinné sklepy Lechovice. Firma měla ale štěstí, na jejích vinicích bylo sedm pod nulou už v polovině ledna. Podle výkonného ředitele Svazu vinařů Martina Půčka bude ledového vína sice méně, jeho cena ale nevzroste. "Jde o marginální sortiment. Co nebude z letoška, dodají vinaři na trh z minulých let," uvedl. Ceny za ledové víno prodávané v lahvičkách 0,2 l bývají zhruba kolem 400 korun.

Vinařům, kteří na mrazy počkali, vzrostly náklady. Vinice museli delší dobu hlídat. Na hrozny útočili ptáci, plísně. "Čím déle jsou hrozny na vinici, tím je těch rizik více," popisuje Marcinčák. Některým vinařům se čekání na ledové víno nevyplatilo. Například v polovině ledna policisté zadrželi devětapadesátiletého muže, který je podezřelý z krádeže 400 kilogramů hroznů odrůdy Rulandské bílé na vinici v Brodě nad Dyjí na Mikulovsku. Použity měly být na výrobu ledového vína, škoda se odhaduje na 19 000 korun.

Vinař Petr Marcinčák s lahví ledového vína.Vinná medicína na lžičku

Ledová vína patří mezi gastronomické speciality. K běžnému pití se pro svou vysokou cukernatost nehodí, na lahodný sladký mok, který se prodává v menších lahvičkách,
ale někteří milovníci vína nedají dopustit a také zahraniční soutěže potvrzují, že tuzemská ledová vína mají co nabídnout. Letos na mezinárodní soutěži vín Mundus vini získal jednu ze zlatých medailí i ledový Ryzlink rýnský ze Znovínu Znojmo. "Ledové víno, to je taková
medicína na lžičku," charakterizuje drahou specialitu Antonín Zatloukal ze Znovínu Znojmo.

Ledová vína mají v Evropě dlouholetou tradici, nejstarší záznamy o jejich lisování pocházejí z konce 18. století, kdy k jejich výrobě zřejmě přispěl nenadálý mráz. K většímu rozšíření ledových vín došlo v průběhu 20. století, mezi známé producenty patří Německo, Švýcarsko nebo Rakousko. Na tuzemském trhu se začala více prosazovat až ve druhé polovině 90.
let a mezi přívlastková byla oficiálně zařazena novelou vinařského zákona teprve v roce 2000.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , ČTK / Zehl. I.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ