Bílá tekutina opředená spoustou mýtů. Někdo si bez něj nedokáže svůj jídelníček představit, jiný ho již dávno zavrhl. Máme ho tedy pít, nebo ne? V následujících řádcích se dovíte, že mléko je potřebné pro mozek, nervy, svaly, kosti i zuby, udržení rovnováhy vnitřního prostředí v těle i proti rakovině tlustého střeva. Je ovšem potřeba dbát na kvalitu konzumovaného mléka a mléčných výrobků.
Plné těch správných živin a vitaminů
I když je mléko tekutinou, má tak obrovské množství živin, že ho můžeme považovat doslova za kompletně živou potravinu. Kromě důležitých prvků, jako jsou bílkoviny, mléčný cukr a mléčný tuk, obsahuje mimo jiné i látky jako je laktoferin, laktoperoxidáza, různé další imunoglobuliny či vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E) včetně řady vitaminů B komplex. V čerstvém mléce nalezneme i jód, zinek a selen, jenž je vynikajícím antioxidantem.
Z minerálních látek je pak důležitý draslík, fosfor a hořčík. V době růstu a dospívání, ale i ve vyšším věku, potřebujeme vápník (zejména pro zdraví stav kostí), jehož je mléko přirozeným zdrojem v pestré lidské stravě. Navíc se v mléce přirozeně vyskytuje i vitamin D, díky němuž je vápník dobře vstřebatelný.
Lidé mají proti mléku nejčastěji dvě výhrady. Zaprvé, že zahleňuje, a zadruhé, že způsobuje alergii. Ale v našich zemích se mléko považuje za tradiční potravinu, na kterou jsme adaptovaní. U našich předků tvořilo mléko ve stravě dokonce daleko větší podíl než maso. Častým strašákem je laktózová intolerance - nesnášenlivost mléčného cukru. Některým lidem v těle chybí enzym laktáza, který laktózu zpracuje. Laktózová intolerance se vyskytuje podle průzkumů jen asi u 2-10 procent Evropanů, takže se jí není třeba obvykle bát.
Čerstvost vítězí
Mléko do našeho jídelníčku patří, jen je nutné dbát na to, jaké mléko konzumujeme. Je totiž rozdíl mezi mlékem čerstvým, pasterovaným, homogenizovaným nebo uvařeným technologií UHT. Šetrně pasterované mléko je určené k okamžité spotřebě, prodávají ho čeští farmáři. Neobsahuje žádné konzervační látky a není nutno jej dále převařovat. Jelikož není narušeno žádným mechanickým zásahem, například odstřeďováním, zachovává si tak své typické vlastnosti, přirozený obsah smetany, lahodnou chuť i vůni. Způsob zpracování přibližuje Michaela Němcová, kvalitářka portálu Nákupzfarmy.cz: "Mléko je ihned po nadojení zchlazeno a po rychlém převozu z farmy do mlékárny pasterováno a plněno do lahví. Máte tak záruku, že pijete skutečně čerstvé přírodní mléko a nikoliv bílou vodu z krabice, která vydrží bez jakýchkoliv změn několik měsíců."
Zkuste i mléčné výrobky
Odborníci na metabolismus se shodují v názoru, že využitelnost vápníku z mléka a mléčných výrobků je vysoká. Mléko totiž neobsahuje látky, které vážou vápník do nevstřebatelné formy a tím znemožňují jeho využití. Naopak obsahuje laktózu a aminokyseliny, které využitelnost vápníku zvyšují. Z výživového hlediska jsou ideální zakysané mléčné výrobky, které díky bakteriím mléčného kvašení získávají nové nutriční vlastnosti. Jsou lépe stravitelné a kyselé prostředí umožňuje lepší vstřebávání vápníku a železa. Určitou nevýhodou u mléčných výrobků je poměrně vysoký obsah nasycených tuků, nejvhodnější se tedy jeví polotučné mléko či polotučný jogurt. Naopak je vhodné omezovat příjem smetanových výrobků, šlehačky nebo tučných sýrů.