Více než sedm desítek tuzemských minipivovarů se 13. a 14. června představí na Pražském hradě v rámci třetího ročníku festivalu minipivovarů. Každý z pivovarů nabídne dvě svá nejlepší piva, návštěvníci tak budou moci ochutnat přes 140 různých piv. Komu se nechce čekat až na příští víkend, může už tento pátek a sobotu vyrazit na Pivobraní na pražskou Parukářku, kde nebudou chybět ani Slepý krtek nebo Lounský žejdlík.
Dvoudenní festival nabídne ochutnávky pšeničných, kvasnicových, bylinných a dalších piv. Chybět nebudou ani portery či piva se sníženým obsahem alkoholu. Popularita i počet nejmenších pivovarů v Česku již několik let roste, v květnu jich bylo již zhruba 230, oznámil tento týden prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.
Festival na Pražském hradě se bude konat na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem. Své brány otevře v pátek 13. června ve 14 hodin, druhý den v 10 hodin, přičemž po oba dva dny budou moci návštěvníci degustovat pivo do 20 hodin. Na místě budou i sládci: "Sládky zveme hlavně proto, aby lidem představili nejen jejich pivovar, ale i jejich město, či kraj. Stejně jako se Morava poznává přes víno, můžeme poznávat celou republiku přes pivo," uvedl Šuráň.
Vstup na festival stojí 350 korun, o 50 korun více než před rokem. Po jeho zaplacení obdrží každý návštěvník malou degustační sklenici spolu s detailním katalogem obsahujícím informace o jednotlivých výrobcích a nabízených pivech.
Malé restaurační pivovary nemohou velkým výrobcům konkurovat z hlediska množství vyrobeného piva a ceny. Snaží se proto zákazníky lákat na jiné pivo, než je v Česku i celosvětově nejrozšířenější světlý ležák. Díky malým vyráběným objemům mohou více experimentovat a vařit různé speciály či ochucená piva.
Stále větší část českých restaurací a zákazníků má o pivní speciality zájem. Vznikají také restaurace, které mají několik kohoutů, ze kterých čepují různé druhy piv, která často střídají, což ještě před několika lety bylo velmi neobvyklé.