Pivovarem roku podle Sdružení přátel piva se pro letošek stal relativně malý Pivovar Chotěboř. Zároveň získal i ocenění za nejlepší dvanáctku. Pivo přitom začal vařit teprve v roce 2009. Podle sdružení potvrdil letošní ročník stále větší příklon znalců k pivům menších firem, nejvíc nominací od hlasujících dostal Rodinný pivovar Bernard. Desítku roku vyhrál malý Únětický pivovar, mezi nealkoholickými pivy vyhrál světlý Birell Plzeňského prazdroje.
Hlasování se zúčastnilo šest stovek členů sdružení a z jimi vybraných trojic určovala konečné pořadí porota. Sdružení přátel piva tvrdí, že výsledky jeho soutěže často předbíhají trendy, které se později projeví na trhu. Pokud by to mělo platit i o letošní anketě, nevěstilo by to pro velké výrobce nic dobrého.
Chotěboř je jediný regionální průmyslový pivovar, který vznikl v Česku po roce 1989. Výstavem patří k vyloženě malým pivovarům, loni uvařil 13 706 hektolitrů piva. Pro srovnání - tolik uvaří celý Plzeňský prazdroj za 11,5 hodiny. Titul pro pivovar roku dostal od sdružení už předloni. Letos chce díky desetimilionové investici zvýšit kapacitu až na 25 000 hektolitrů, protože za loňský rok zaznamenal třicetiprocentní nárůst výstavu. "Prorazit s novou značkou na takovém trhu, to je hodně těžké, ale asi to pivo máme dobré," uvedl při přebírání ceny ředitel pivovaru Richard Moravec.
V Česku jsou čtyři pivovarnické skupiny s výstavem přes milion hektolitrů ročně, ale v osmi pivních kategoriích získaly dohromady jen tři nominace z 24 možných. Mezi nealkoholickými pivy vyhrál Birell světlý Plzeňského prazdroje, mezi tmavými pivy tmavý ležák budějovického Budvaru a druhá nejlepší desítka pochází podle sdružení z Pivovaru Velké Březno skupiny Heineken. Nejvíc nominací v jednotlivých kategoriích, celkem čtyři, dostal Rodinný pivovar Bernard, o jednu méně Svijany. Oba nejúspěšnější pivovary se umístily za Chotěboří i v nejprestižnější kategorii o pivovar roku.
Klášterní pivovary na vzestupu
Další nominace si rozdělovali ještě menší výrobci. Desítku roku vyhrál malý Únětický pivovar, ceny za nejlepší jedenáctku a dvanáctku putují na Vysočinu - do Jihlavy, respektive do Chotěboře. Ve speciálních kategoriích vyhrály minipivovary z Prahy a jejího okolí - Klášterní pivovar Strahov, Břevnovský klášterní pivovar a křivoklátský Pivovar Matuška Broumy. Cenu pro nejlepšího sládka dostal šestadvacetiletý Jan Martinek ze strahovského minipivovaru, pivním počinem roku je podle poroty encyklopedická práce Pavla Jákla.
Kdo chce okusit, jak chutnají čepovaná piva od čerstvého vítěze, může vyrazit příští víkend v sobotu 10. listopadu na Zabijačkové hody v Pivovaru Chotěboř. V rámci akce budou moci návštěvníci rovněž nahlédnout pod pokličku přípravy piva během Dne otevřených dveří. Hrát bude kapela Variace, děti se zabaví ve výtvarných dílnách a všichni se budou moci zúčastnit i různých soutěží.