Skandinávské země znovu potvrdily, že patří ke špičce evropské i světové gastronomie. Loni se stal nejlepším kuchařem světa Dán Rasmus Kofoed, letos má tamtéž našlápnuto vítěz evropského finále Bocuse d’Or - šestadvacetiletý Nor Orjan Johannnessen.
První tři místa si na letošním gastronomickém mistrovství Bocuse d´Or Europe v Bruselu rozdělily Norsko, následované Švédskem a Dánskem. Úkolem soutěžících, mezi nimiž nechyběl ani český zástupce, bylo v celkovém limitu pěti a půl hodiny připravit před zraky porotců a diváků dva pokrmy z masa a z ryb a mořských plodů. Letos byly jako hlavní ingredience vyhlášeny modronohé kuře a mořský jazyk s krevetami.
Svým uměním měli soutěžící zaujmout nejen porotu, ale i diváky, kteří každý tým nadšeně podporovali. V pravidlech soutěže stojí totiž mimo jiné i to, že soutěžící musí vždy pracovat směrem k publiku.
Do světového finále postupuje z evropského kola celkem dvanáct zemí, které vybírá mezinárodní porota složená z nejrenomovanějších evropských šéfkuchařů. "Vítěz je vybírán na základě součtu bodových výsledků 20 komisařů z jednotlivých soutěžících. U každého soutěžícího se odečítá nejvyšší a nejnižší známka udělená porotci. Důležitá je technika použitá při zpracování a tvorbě jednotlivých komponentů, vzhled a chuťová stránka pokrmu. Suroviny spolu musí působit harmonicky po vizuální i chuťově stránce. Velký důraz byl kladen na sezonní a lokální suroviny," vysvětluje Marek Raditsch, člen mezinárodní poroty a prezident Bocuse d´Or Česká republika.
Češi v Bruselu
Českou republiku reprezentoval na Bocuse d´Or Europe kuchař Ondřej Landa z pražské restaurace Kampa Park s pomocníkem Janem Horkým. Už samotná účast na tak prestižní soutěži je velkým úspěchem pro českou gastronomii.
Ondřeje Landu připravoval na klání nejlepších kuchařů Evropy dánský šéfkuchař Jens Peter Kolbeck, který v Dánsku vlastní vyhlášenou restauraci Christie´s, a který byl několik let zodpovědný za přípravu všech pokrmů pro dánskou královskou rodinu.
"Dělali jsme vše proto, abychom postoupili do Velkého finále v Lyonu, ale bohužel to nevyšlo. Severské země jsou dlouhodobě na špičce světové gastronomie, zatímco Česká republika se teprve rozkoukává. V roce 2009 jsem se jako pomocník probojoval s Janem Všetečkou až do Velkého finále v Lyonu, kde jsme obsadili čtrnácté místo. Další národní kolo proběhne příští rok a evropské kolo pak proběhne v roce 2014 ve Švédsku, tak uvidíme," říká Landa.
Mezinárodní soutěž kuchařů Bocuse d'Or lze přirovnat v kulinářském světě k akcím, jakými jsou například Mistrovství světa nebo udílení filmových Oscarů. Za jejím vznikem stojí jeden z nejlepších kuchařů světa a držitel tří michelinských hvězd Paul Bocuse, pod jehož taktovkou se soutěž organizuje od roku 1987.