Největším nešvarem hospodyněk je podle šéfredaktora Radka Davida to, že nechávají uvařené jídlo vychladnout na plotně do druhého dne. "Pak to ochutnáváte prstem, taťka přijde s lžící, třeba čtvrtku toho sní a jí to z kastrolu. To je to nejhorší, co může být," říká šéfkuchař restaurace La Veranda. Proč? Do jídla tak dostanou bakterie. A pokud není následně dostatečně převařeno, následky na sebe nenechají dlouho čekat.
Právě špatná manipulace s jídlem po uvaření může být důvodem, proč je nám někdy špatně od žaludku nebo zvracíme. A přitom víme, že jsme vlastně nic špatného nesnědli. Dávat si pozor se vyplatí zvláště tehdy, pokud máte v rodině malé dítě. "Třeba po roce, když už děti zvykáte na 'obyčejnou' stravu, a najednou začnou zvracet. Důvodem může být právě tohle."
Když jídlo chladne, k největšímu množení bakterií dochází mezi čtyřiceti až osmdesáti stupni. V kuchyni profesionálů slouží k rychlému zchlazení takzvané šokery. "Za hodinu to zchladí ze sta stupňů na dva. Když ale jídlo necháme do druhého dne a jen ho ohřejeme - nebo ani to ne -, kvasí," popisuje šéfkuchař
Pokud nemáme doma profesionální zařízení, doporučuje napustit do umyvadla studenou vodu, přidat ještě kousek ledu, jídlo zchladit, ideálně ještě dát do misky a přesunout do lednice. Tam umístíme až vlažné jídlo, dávat do lednice pokrm, který má sto stupňů, je nesmysl. "Profesionální lednice to zvládnou, domácí ne," upozorňuje.
Opatrnější bychom měli být hlavně při dochucování. "Pokud chcete ochutnat větší množství, dejte si to naběračkou na talířek. A ochutnávejte z něj," radí šéfkuchař. Na ochutnávání prstem nebo lžící, která je v pokrmu několikrát namočena, raději zapomeňte.