Čechům v posledních letech zachutnalo růžové víno, a tak je už vyrábí většina českých a moravských vinařství. Zatímco v roce 2006 se na výrobu růžových vín využilo zhruba šest procent modrých hroznů, loni to byla již pětina. Vyplývá to z údajů Vinařského fondu ČR.
"V ČR už prakticky není vinařství, které by růžové víno nevyrábělo. Lidé mají o rosé zájem a ten roste. Pro moravské i české vinaře se tak růžové víno stává stále zajímavějším obchodním artiklem," říká člen rady Vinařského fondu ČR Jiří Hort.
Růžová vína domácí produkce podle něj zatím stačí pokrýt poptávku na českém trhu, zatímco v celkové spotřebě vín výroba za poptávkou podstatně zaostává. Před deseti lety se v Česku vyrobilo pouhých 10 tisíc litrů růžového vína, v roce 2007 vzrostla produkce na 600 tisíc a stále se zvyšuje.
Podle předsedy Aliance vinařů V8 Petra Marcinčáka má moravské růžové víno velmi dobré vyhlídky. "Díky své poloze a klimatu vinice dávají vína, která jsou hodně ovocná, mají vysokou aromatičnost, krásně voní a zachovávají si svěžest a pikantní kyselinku. Kombinace vinaře, 'terroiru' a révy dává vzniknout vínům, která jsou zajímavá a lidi oslovují," prohlásil.
Ideální na léto
Vinařský fond ČR i letos plánuje kampaň na podporu tuzemských rosé. "Růžová vína jsou ideálním lehkým nápojem pro teplé jarní a letní měsíce. Proto je budeme propagovat právě v tomto období. Kampaň začne v květnu Svátkem růžových vín a potrvá až do srpna," vysvětluje ředitel Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec.
Úspěchy slaví moravští vinaři také v zahraničí. Skupina V8 je vyváží například do Nizozemska. Prosadit se ve světě však není jednoduché. "Jde to ztuha. Česká republika pořád není vnímána jako vinařská země," uvedl Marcinčák. Upozornil zároveň, že vývoz vín do zahraničí je vhodný také pro marketing směrem do České republiky. "Lidé kladně reagují na ocenění v cizině," uvedl.