Často si kupujete k svačině do práce sendvič v obchodě? Nebo narychlo na benzínce, když jste na dlouhé cestě? V tomto týdnu se na internetu objevily fotografie z největší britské továrny, kde se denně vyrobí až tři miliony sendvičů.
"Armáda" 2000 zaměstnanců využívá k práci jen své ruce a každý týden spotřebuje více než 300 tisíc bochníků chleba. Sendviče značky Greencore jsou poté vyváženy do obchodních řetězců, na místním trhu pokrývají až 44 procent, uvádí deník Daily Mail.
Britská továrna vyrábí až neuvěřitelných 900 druhů sendvičů, přičemž za rok vymyslí až 300 nových, protože poptávka po nových kombinacích stále stoupá. Společnost vyprodukuje až 600 milionů sendvičů za rok. Zaměstnanci používají k výrobě jen své vlastní ruce, nevyužívají žádných strojů, které by jim práci ulehčily. Ale na druhou stranu skutečnost, že někteří zaměstnanci nepoužívají ani rukavice (a to i přes to, že jde o největší britskou továrnu na sendviče) může působit až odstrašivě.
Společnost ale trvá na tom, že tímto způsobem se snaží zkvalitnit výrobu - zamezí se tak prý "kontaminaci" konkrétního druhu sendviče s jinou příchutí. Pro vysvětlení:_ například se nestane to, že ve svém kuřecím sendviči naleznete kus sýra, který se tam mohl zatoulat z výrobní linky, přes kterou před nimi prošly sýrové sendviče. A jelikož zaměstnanci používají doslova jen své holé ruce, pravidla hygieny jsou zde opravdu přísná. Každý, kdo se rukou dotkne obličeje, musí ihned opustit výrobní sál a jít se vydezinfikovat.
Loni se společnost dostala do kauzy, když se zjistilo, že zaměstnává stovky východoevropských občanů - místní obyvatelé totiž neměli o tak náročnou práci zájem. A proto vedení dalo pracovní příležitost cizincům, především Polákům. Někteří zaměstnanci vydělávají minimální mzdu - 6,5 libry na hodiny - a pracují osm až 12 hodin denně. Továrna je totiž v provozu nonstop. Jeden bývalý pracovník si dokonce postěžoval, že firma nutí zaměstnance pracovat o státních svátcích a pracovat přesčas.
"Zatímco většina si myslí, že u nás zaměstnanci neustále pracují přesčas, opak je pravdou. Je fakt, že někdy jsou požádáni, aby zůstali v práci trochu déle, aby dokončili své úkoly. Rovněž je ale také pouštíme dříve, pokud je práce dokončena před koncem směny. Nejsme bezcitní zrádci národa," tvrdí na svou obranu firma. Mluvčí Greencore navíc dodal, že přes deset let nikoho nepropustila a naopak neustále vytváří nová pracovní místa.