Kam chodili Brňané na dobré pivo? Kniha mapuje hospody

27. 10. 2016 18:45
Druhý díl knihy Račte pivečko nebo vínečko mapuje brněnské hospody, restaurace a vinárny (ilustrační foto).
Druhý díl knihy Račte pivečko nebo vínečko mapuje brněnské hospody, restaurace a vinárny (ilustrační foto).

Kam chodili Brňané na výlety za dobrým pivem a jídlem mapuje druhý díl knižní řady z názvem Račte pivečko nebo vínečko? Edice o brněnských hospodách, restauracích a vinárnách se nyní zaměřuje zejména na Pisárky a nejbližší okolí, kde byl na přelomu 19. a 20. století i největší brněnský zábavní park a populární střelnice. Knihu vydalo nakladatelství Josef Filip 1938.

Nakladatelství, které knižní řadu vydává, se dlouhodobě zaměřuje na obrazové publikace. "K vydání mám již nachystaných šest dílů o brněnských hospodách a vinárnách, vydávat je budeme postupně podle zájmu," řekl majitele nakladatelství Vladimír Filip.

Aktuální díl mapuje zejména Pisárky v širším slova smyslu a také Špilberk. Čtenáři se seznámí například s restaurací Myslivna, Křípalovým hostincem, restaurací na Juranově výšině nebo výletní restaurací Nový svět, jejíž zahrádka byla mezi dvěma německými veslařskými kluby v dnes už neexistujícím Kamenném mlýně. Zahrádka končila u řeky, odkud jezdil po Svratce výletní parníček, nebo si zde Brňané mohli půjčovat loďky.

Většina těchto podniků už zanikla. Například Křípalův hostinec je prázdný, na Jurance sídlí zahrádkáři a zahrádku Nového světa opanovali veslaři se svými loděnicemi. V minulosti šlo ale o místa, která obyvatelé Brna hojně navštěvovali. Lidé jezdili do Pisárek k řece Svartce také proto, že tu začínala příroda a zároveň zde končila pouliční dráha. Populární byla například i pisárecká střelnice, kam v roce 1892 zavítal i rakouský císař František Josef I.

"Pokud se týká Špilberku, jsou v knížce mnohé obrázky z hostince Na hlídce, ze staré rakouské kantýny ve špilberských kasárnách a z prostor rekonstruovaných v době protektorátu pro německou armádu," uvedl Filip.

Nakladatelství Josef Filip, založené v roce 1938 a pojmenované po otci dnešního majitele, vydává obrazové knihy dlouhodobě. Do konce roku chystá například knihu o Německého domě. V minulosti historii brněnských restaurací podrobně zmapoval Karel Altman knihou Krčemné Brno, která vyšla před více než 20 lety.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ