Husitské muzeum
Výstava mapuje historii pivovarnictví v Táboře i v Mezopotámii
05.02.2016 18:36
Husitské muzeum v Táboře vystavuje artefakty mapující existenci piva a pivovarnictví ve městě. Podrobná mapa návštěvníky provede po všech táborských právovárečných domech a pivovarech. Ve druhé části expozice se dozvědí, že jako země původu piva se uvádí Mezopotámie, i to, kdo začal jako první dochucovat pivo chmelem, komu se říkalo lízníci, či jak se na pivu podepsala průmyslová revoluce. Výstava Pivo a táborské pivovarnictví v proudu času bude zahájena v sobotu 12.února, uvedla historička Husitského muzea Jitka Vandrovcová.
V gotickém sále návštěvníka uvítá původní nápis z dob národního podniku Jihočeské pivovary. Do této skupiny zdejší pivovar patřil. "Společně s nápisem tu jsou vystaveny stavební plány a fotografie pivovaru. Zajímavostí této části je mapa zobrazující právovárečné domy a všech čtrnáct pivovarů, které se ve městě nacházely," uvedla Vandrovcová.
Klíčová část výstavy bude zaměřena výhradně na táborský pivovar. Texty seznámí návštěvníky s dějinami místních pivovarských podniků od nejstarší písemné zmínky z roku 1436 až po uzavření táborské stáčírny piva na počátku devadesátých let 20. století. Zvláštní textový panel připomene přestavbu pivovaru z přelomu 19. a 20. století, která ze zastaralého feudálního pivovaru vytvořila moderní parostrojní podnik. Ten v téměř nezměněné podobě dožil až do počátku osmdesátých let 20. století. K vidění budou tabla členů správy pivovaru právovárečných měšťanů, pivní kalendáře, etikety, zátky, plány a písemné dokumenty hostince U Mědínků, který provozovalo právovárečné měšťanstvo.
Druhá část výstavy je zaměřená na světovou historii pivovarnictví, od doby, kdy pivo začali vyrábět v Mezopotámii ve čtvrtém tisíciletí před Kristem až po současnost, kdy chmelové palice vystřídal chmelový granulát.
Muzeum připravilo i další zajímavosti, například názvy pivních sudů. Návštěvníci se také seznámí s tím, jaké druhy piva se ve 20. století vařily v místním pivovaru. Výstava potrvá do 10. července.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.