Hned několik předních tuzemských pivovarských skupin uvádí v těchto dnech na trh nová netradiční piva. Nejnověji lídr trhu, Plzeňský Prazdroj, představil lehké pšeničné pivo pojmenované podle bájného ptáka Fénixe. "Svěží pšeničné pivo s 4,9 % alkoholu přináší lehčí chuť a svěží aroma díky použití pšeničného sladu, pomerančové kůry a špetky koriandru. Je určeno všem, kteří rádi zkoušejí nové věci, nové chutě, a tedy i nová piva," sdělil Prazdroj on-line deníku TÝDEN.CZ.
Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého donutila pivovary ke zrychlení inovací ekonomická krize, kvůli níž v letech 2009 a 2010 propadla domácí výroba piva v souhrnu bezmála o 15 procent. Inspirací pro velké firmy jsou stále populárnější minipivovary.
"Krize zatlačila na pivovarníky a donutila nás všechny hledat inovační možnosti," řekl Veselý s tím, že snaha uvádět na trh nové produkty se projevovala již dříve. "Nicméně teď to dostalo dramatický rozměr, protože tím, že pivovarnictví kleslo za dva roky o 14,5 procenta, každý hledá možnost, jak se z toho dostat ven," podotkl. Velké pivovary vede příklad minipivovarů, které se zaměřují především na výrobu různých pivních specialit. Zájem o produkci minipivovarů v posledních letech roste, přestože jejich produkty bývají zpravidla dražší než běžná piva.
S inovacemi nezůstává pozadu domácí pivovarská dvojka, Pivovary Staropramen. Do skupiny patřící pivovar Ostravar v úterý představil nejsilnější pivo ve své historii. Patnáctistupňový polotmavý speciál se jmenuje Ostravar STO15°, pivovar ho uvařil k oslavám 115 let své existence a hostinští ho budou čepovat pouhé dva měsíce.
Novinku na trh uvádí také společnost Pivovary Lobkowicz, která aktuálně distribuuje 400 sudů nového moku Chlumecký Amber Ale. "Ale je úplně jiná pivní kategorie, než na kterou je český pivař zvyklý. Na rozdíl od spodně kvašeného klasického českého piva vzniká svrchním kvašením při vyšší teplotě," uvedl vrchní sládek společnosti Jiří Faměra. Pivo typu ale je oblíbené zejména na britských ostrovech, na českém trhu jde o vzácnost.
Malé restaurační pivovary, které nemohou velkým výrobcům konkurovat z hlediska množství vyrobeného piva a ceny, se snaží zákazníky již několik let lákat na jiné pivo, než je nejrozšířenější světlý ležák. Díky malým vyráběným objemům mohou více experimentovat a vařit různé pivní speciály či ochucená piva. V Česku je minipivovarů již zhruba 130.
Na řadě míst země vznikají restaurace, které mají několik kohoutů, z nichž čepují různé druhy piva, které často střídají, což ještě před několika lety bylo neobvyklé. Z pohledu celého pivního trhu je jejich celkový výstav piva stále zanedbatelný a představuje zhruba jedno procento celkové domácí výroby piva.
Lidé z pivovarské branže upozorňují, že poté co loni Pivovary Staropramen uspěly na trhu s lehkým pivem s citronovou příchutí Staropramen Cool Lemon, se dá očekávat, že s podobným produktem ještě v prvním pololetí přijdou další pivovary. Právě uvedení citronového piva a následně nefiltrovaného ležáku Staropramen Nefiltrovaný loni podle mluvčího Pivovarů Staropramen Pavla Barvíka pomohlo firmě k meziročnímu zvýšení prodeje v Česku o devět procent. Novinky chystá firma i v letošním roce. "V této strategii budeme pokračovat také letos," podotkl Barvík.
Staropramen Cool Lemon se objevil i v PET lahvích, do kterých se začal stáčet i Gambrinus.