Presovač se zabudovaným mlýnkem? Hloupost, varuje Petra Veselá

Relax
19. 4. 2012 15:27
Ideální je pořídit si mlýnek na kávu zvlášť.
Ideální je pořídit si mlýnek na kávu zvlášť.

Presovač se zabudovaným mlýnkem? Pohodlná, ale špatná volba. Petra Veselá, dvojnásobná mistryně České republiky v přípravě kávy, autorka Knihy o kávě a pořadatelka kávových kurzů, poskytla on-line deníku TÝDEN.CZ rozhovor, ve kterém radí, jak najít nejlepší kávovar a jakým typům je nejlepší se obloukem vyhnout.

Jak vybrat kvalitní kávovar?

Musíte se zaměřit na to, z jakého materiálu je vyrobený, to je první věc. Z plastového kávovaru nikdy nebudete mít tak kvalitní kávu. A hlavně vám dlouho nevydrží. Značek, které dělají dobrou kávu, není moc.

Investici do kvalitního stroje podle Petry Veselé poznáte.Jakou byste doporučila?

Catler. Je to australská společnost, vyrábí vychytané konvice i kávovary. Buď ho máte bez mlýnku, nebo s vestavěným mlýnkem. Překvapivě i s tím vestavěným mlýnkem fungujeje velice slušně. Ale je to pákový kávovar. Musíte si tam kávu namlít, umáčknout, udělat kolem toho spoustu práce. Není to automat. Ale z automatu nikdy nebudete mít dobrou kávu. U catlera jsem byla velmi překvapená, ten s mlýnkem se dá sehnat za dvanáct až třináct tisíc komplet. Mlýnek se dá krásně vyndat a vyčistit, což je problém všech dražších kávovarů. Vy si můžete koupit za čtyřicet tisíc automat. Ale nikdy neuděláte dobré kafe, protože se nedostanete do mlýnku, abyste ho vyčistili, oni ho tak nedělají. Předpokládají, že přesně za dva roky, kdy je konec záruky, se kávovar rozbije a vy si koupíte nový. Ale dva roky tam ty tuky nikdo nečistil, to je strašné. Další značka, kterou bych doporučila a kterou mám doma, tak je Nuova Simonelli. Je to italská společnost, která vyrábí profesionální kávovary. Jsou sponzory mistrovství světa, dělají na nich špičkoví baristé. Rozhodli se udělat takovou mašinku na doma. Na jednu páku, má super trysku. Skvěle na tom našleháte mléko. Tenhle kávovar doporučují i do malých kaváren. Když tam nepotřebujete dvoupáku, tak je úplně dokonalý. Dá se pořídit za tisíc eur bez daně. Ale je bez mlýnku. Já mám mlýnek asi za osm tisíc, to je trochu úchylné. Pak používáme ještě Ranciolio. To je italská firma, která dělá profi kávovary. Když pak slyším, že lidi jdou a koupí si automat za pětačtyřicet tisíc, tak mě to nepřestává překvapovat. Kdyby to z toho alespoň bylo dobré.

Je důležité, aby vnitřek kávovaru nebyl z plastu?

Ano, stroj musí být z pevných materiálů, aby vydržel. Aby dokázal dát tlak, který potřebujete.

Petra Veselá pořádá také kávové kurzy.Je lepší volit takové stroje na kávu, které mají zabudovaný i mlýnek?

Presovače s věstavěným mlýnkem nemám vůbec ráda. Není to tak, že by mlýnek spolupracoval s kávovarem. Vždy doporučuji mlýnek zvlášť. Ale když si chcete doma připravit dobré espresso, počítejte s tím, že budete investovat. Že to bude stát minimálně dvanáct tisíc. A to je jen investice do kávovaru. Plus mlýnek. Ten se dá sehnat okolo čtyř až osmi tisíc. Záleží, co si chcete pořídit.

Stačí ruční mlýnek?

Záleží, na jakou přípravu. Ruční mlýnky se dají nastavit a jsou úplně v pohodě. Ale zase, na espresso by takový mlýnek nebyl dost přesný a nenamlel by zrnka dost najemno. Tam bych volila kvalitní elektrický mlýnek, který má kameny. Prodávají se i mlýnky, které mají nože, ale ty to jen nasekají, neumelou.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ