Obyvatelé luxusnějších čtvrtí Rio de Janeira měli vždycky tendenci dívat se poněkud skrz prsty na polystyrénové přenosné chladící boxy, které si spojovali s lacinou výbavou návštěvníků pláže. Čím víc ale stoupají teploty během brazilského léta a spolu s nimi i ceny nápojů v barech před nadcházejícím mistrovstvím světa ve fotbale, tím víc obyvatel Ria bere přenosné chladničky na milost.
"Nikomu se nechce dát za pivo v baru deset realů," (asi 80 korun), řekl AFP osmadvacetiletý Guigga Tomaz. Sám je velkým propagátorem polystyrenových přenosek, díky nimž mohou obyvatelé Ria hasit žízeň mnohem cenově příznivějším způsobem než v předražených barech, zatímco teploty stoupají ke 40 stupňům Celsia.
Jeho kampaň připomíná španělskou tradici "botellón", kdy se skupina přátel sejde na náměstí nebo na pláži, a namísto pití v baru si udělá vlastní párty s vlastním alkoholem.
V Riu dostala jméno "isoporzinho" čili malá lednička, a je jen jedním způsobem, jakým se Brazilci snaží bránit před neustále vyššími cenami. Ty stoupají před fotbalovým mistrovstvím světa, které začne 12. června.
Kampaň proti stoupajícím cenám začala minulý měsíc na Facebooku a rychle se jí začalo přezdívat "Rio $urreal" - se znakem dolaru a hříčkou se slovem surrealistický i názvem brazilské měny real. Během několika týdnů stránka dostala více než 180.000 palců nahoru od uživatelů.
"Pokud si myslíte, že $urreal je novou měnou v Riu, pak se připojte ke kampani - a neplaťte absurdní ceny," vyzývají členové hnutí. Znakem kampaně se staly falešné bankovky s tváří španělského mistra surrealismu Salvadora Dalího.
Ceny nejen alkoholu, ale většiny zboží po celé zemi stoupají značně nad míru inflace, která v loňském roce dosáhla 5,9 procenta, a uživatelé internetu si na to houfně stěžují. Karafa ananasového džusu stojí v restauraci v luxusní čtvrti Santa Teresa v Riu 52 realů (asi 440 korun) a za sendvič ve čtvrti Leblon sousedící s pláží zaplatíte neuvěřitelných 99 realů (asi 830 korun).
"Když jsem se vrátil z dovolené, cena piva v mém oblíbeném baru stoupla přes noc ze 7,5 realu na osm," stěžuje si Tomaz. "Připadalo mi to absurdní a napsal jsem na Facebook, že začínám používat přenosnou ledničku."
Hnutí "isoporzinho" si získává oblibu i v dalších městech včetně Sao Paula, metropole Brasílie a Manausu v oblasti Amazonie. Na první setkání lidí ochotných uspořádat párty s přenosnými ledničkami zorganizované přes internet přišlo minulý měsíc asi 80 lidí. "Většinu z nich jsem neznal. Zopakovali jsme to další víkend, a pak další, a teď už jich chodí víc než 200," říká Tomaz.
S průměrnou měsíční mzdou kolem 840 dolarů (asi 16.800 korun) a nájmy zvyšujícími se až o 40 procent při každém obnovení nájemní smlouvy, mají lidé k revoltě v podobě přenosných chladniček dobré důvody. "Tohle je politická akce. Všechno je strašně drahé. Rio je drahé město a je vedené tak, aby to vyhovovalo těm, kdo mají peníze," dodal Tomaz.
Deborah Turturrová zorganizovala "isoporzinho" na kultovní pláži Copacabana v Riu. "Tohle pivo stojí v supermarketu 1,89 realu. V baru by stálo šest, sedm nebo dokonce osm realů," řekla. Podle ní čím víc lidí se k tomuhle hnutí bude přidávat, tím víc to bude bary a restaurace nutit snížit ceny. V některých už pokles cen o 15 procent zavedli.
Jiné mají pocit, že je hnutí "isoporzinho" nijak zvlášť ovlivnit nemůže. Ale s tím Tomaz nesouhlasí. Od doby, co tohle hnutí začalo, sám do baru nevkročil. "Venku je nám líp. Můžeme se procházet a povídat si. Nejsme omezováni stoly, které drží lidi od sebe."