Spotřebitelé piva žalují výrobce budweiseru za to, že své alkoholové produkty ředí vodou, aby zvýšil zisk. Požadují v USA odškodnění, které prý může dosáhnout až desítek milionů dolarů. V Británii jsou zase někteří spotřebitelé nespokojeni se snižováním obsahu alkoholu v pivech kvůli úsporám.
Firma Anheuser-Busch InBev obvinění z ředění piva vodou odmítá jako neopodstatněné, uvedla dnes agentura Reuters. Podle právníků spotřebitelů uvádí Anheuser-Busch InBev odlišný obsah alkoholu, než jaký je ve skutečnosti, u několika druhů piv včetně budweiseru. Pivo údajně ředí těsně předtím, než ho plní do lahví, a tím podvádí zákazníky. Tvrzení však žalující strana neopírá o nezávislé testy výrobků firmy, ale o údajná slova jejích bývalých zaměstnanců.
Hlavní žalobu, která podle právníků může mít dopad na desítky milionů konzumentů piva, podali v pátek v San Francisku a chystají prý i další v New Jersey, Pensylvánii i jinde. Zástupce firmy Peter Kraemer obvinění odmítl jako bezpředmětné. Společnost podle něj přesně dodržuje všechny zákony o označování alkoholu.
V Británii vyvolalo před časem u některých spotřebitelů nespokojenost snižování množství alkoholu v pivu kvůli ziskům výrobců. Pivo John Smith´s Extra Smooth, široce rozšířené po celé Anglii, obsahuje nově 3,6 procenta alkoholu namísto dřívějších 3,8 procenta. Vtěsná se tak do nižšího daňového pásma. Vlastník této pivní značky, nizozemský pivovar Heineken, se snaží ušetřit.
Snižování obsahu alkoholu je přitom prý oblíbené i u jiných výrobců v Evropě. Snížením alkoholu o 0,2 procenta se prý nesníží kvalita zmiňovaného piva a zákazník nepřichází o jeho tradiční chuť. Britští milovníci tradičních pivních značek jsou však podle nedávného článku v Hospodářských novinách jiného názoru. Například osazenstvo pivnice Working Men´s Club v malé obci Grimethorpe se netají rozladěním: "Výrobce neustále snižuje kvalitu a zdražuje," stěžuje si Philip Evans, předseda místního pivního klubu.