Zátky šampaňského v letošním roce bouchají o něco méně. Za prvních devět měsíců dodávky známého šumivého vína z Francie klesly celosvětově o pět procent, píše list The Wall Street Journal s odvoláním na údaje od producentů šampaňského. Za pokles může prý recese v Evropě a údajně slabší růst prodeje luxusního zboží. Spotřeba by sice měla oživit ke konci roku, který je tradičně vrcholem sezony pro "bublinky", avšak ani oslavy konce roku nepodpoří zřejmě prodej natolik, aby byl celkově vyšší než loni.
Pokles ukazuje, jak úzce je úspěch šampaňského svázán s ekonomickým zdravím v Evropě a důvěrou francouzských spotřebitelů. Francie se na celkovém prodeji šampaňského podílí zhruba polovinou. Nezaměstnanost v zemi však roste a ekonomika zpomaluje. Domácnosti tak nemají příliš zájem utrácet. "Šampaňské je nápoj na oslavu a v letošním roce toho není moc co slavit," uvedl majitel jednoho z nejstarších obchodů s vínem v Paříži Les Caves Augé Marc Sibard.
Podle údajů svazu obchodníků se šampaňským CIVC se dodávky ve Francii za devět měsíců snížily o 6,3 procenta. Do dalších zemí Evropské unie pak klesly o 10,4 procenta. Částečně světlým bodem jsou Spojené státy, kde je zatím prodej zhruba na stejné úrovni jako loni. Loni zde prodej stoupl o 14,4 procenta.
Většině výrobců luxusního zboží pomáhá Asie, kde zájem o toto zboží roste a zmírňuje tak propad v Evropě. Pro šampaňské je však Asie zatím spíše rodícím se trhem, na celkových tržbách měla loni podíl jen pět procent, dodal WSJ. Výrobci šampaňského letos v srpnu varovali, že prožívají nejhorší sezonu za několik desítek let. Kvůli nepříznivému počasí a rozšíření plísní očekávají některá vinařství propad úrody až o 40 procent. Podle odhadů se letos podaří vyrobit o čtvrtinu méně tohoto ušlechtilého nápoje, než činí pětiletý průměr.