Šampionem růžových vín je Volaříkův Cabernet Moravia

Relax
16. 4. 2012 12:15
Nejlepším růžovým vínem se stal Cabernet Moravia pozdní sběr 2011 z Vinařství Volařík.
Nejlepším růžovým vínem se stal Cabernet Moravia pozdní sběr 2011 z Vinařství Volařík.

Nejlepším růžovým vínem mezinárodní přehlídky Jarovín Rosé 2011 se stal Cabernet Moravia pozdní sběr 2011 z Vinařství Volařík. Jako šampiona ho vybrali porotci devátého ročníku přehlídky. Odborníci letos degustovali rekordních 185 vzorků, které poslali vinaři z desíti zemí. Loni soutěžilo 85 vzorků. Nad vzorky se sešly nejprve čtyři komise. Z medailistů pak šampiona vybírala jedna superkomise.

Pozici nekorunovaného krále růžových vín obhájil na přehlídce Jiří Hort, byť nejvyšší titul mu unikl. Sice nezískal šampiona, jeho vína však získala tři zlaté medaile. Hort bodoval už loni. Čtvrtou udílenou medaili letos obdrželo Vinařství Vajbar.

Hodocení pojali porotci odborně, u každého hodnoceného vína zpracovávali například aromatický profil a barvu zkoumali podle vzorkovnice. Každá komise vybrala medailisty, z nich potom superkomise zvolila šampiona. Další vína, která v hodnocení uspěla, ale ceny už na ně nezbyly, poznají konzumenti vína podle značky "růžový tip". Dostala ji všechna vína, která získala 84 a více bodů, ale skončila bez medaile.

Milovníci vína i laická veřejnost mohou oceněná vína degustovat 7. května v historické části Znojma. V tomto termínu se ve městě koná majáles. K mání bude 180 vzorků z přehlídky. Další prezentace oceněných růžových vín se uskuteční 11. května v Ostravě. Šéfkuchař hotelu Clarion Congress David Lukasz nabídne k vínům speciální pokrmy, uvedli organizátoři přehlídky.

Růžové víno je v posledních letech v módě a vinaři poptávce po něm vycházejí vstříc. Zatímco v roce 2006 se na výrobu růžových vín využilo šest procent modrých hroznů, předloni už to byla podle údajů Vinařského fondu ČR pětina hroznů.

Růžové víno nevzniká smícháním bílého a červeného vína, jak si mnohdy myslí laici, ale vyrábí se z hroznů modrých odrůd. Rmut obsahující podrcené hrozny se ale na rozdíl od výroby červených vín zbaví do 24 hodin slupek. Dále se pokračuje jako při výrobě bílého vína - kvasí pouze mošt bez slupek.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ