Blíží se konec "turka" v Česku?

14. 10. 2012 15:47
Tuzemská kávová kultura se pozvolna rozvíjí (ilustrační foto).
Tuzemská kávová kultura se pozvolna rozvíjí (ilustrační foto).

Tuzemská kávová kultura se pozvolna rozvíjí. V kavárnách už není hitem lógrový unikát, ale kapučíno. Někde se ho už dokonce naučili správně připravit. Mění se i domácí návyky? A proč vlastně kávu potřebujeme k životu?

Pije se hlavně kvůli povzbuzujícím účinkům, které má na svědomí alkaloid kofein. Stimuluje centrální nervovou soustavu, zrychluje tlukot srdce, zvyšuje krevní tlak, a tak odstraňuje příznaky únavy a zvyšuje psychickou aktivitu. Příliš se nedoporučuje používat ho jako prostředek proti stresu, účinek je totiž většinou opačný. Na zklidnění je lepší zelený čaj. "Z hlediska přísunu kofeinu je bezpečná dávka maximálně pět šálků espressa denně, černého čaje 2,5 litru a zeleného čaje takřka dvojnásobek," říká známá doktorka Kateřina Cajthamlová.

Kromě větší nervozity a podráždění může předávkování kofeinem způsobit i nespavost nebo bolesti hlavy či žaludku. Káva sice zvyšuje produkci žaludečních kyselin, což má běžně pozitivní vliv na trávení, ale lidé trpící vředy by se měli  pití kávy vyvarovat, hlavně nalačno, a to i té bezkofeinové. Obecně lze však říct, že káva může být v malé míře lidskému organismu prospěšná, podobně jako čaj. "Ten spíše ráno a během dne, káva po obědě. Večer bychom se oběma nápojům měli raději vyhnout," dodává Cajthamlová.

 

Čtěte Týden.* Jak poznáme pravé espresso?

* Jak dopadl test instantních káv?

* Proč není český "turek" ideální příprava?

* Jak se dá udělat kvalitní nápoj doma?

* Kam na nejlepší kafe?

* V jaké pražírně nakupovat?

* Jak lidé kávu vůbec objevili?

* Je cibetková káva podvod?

 

Odpovědi na tyto i další otázky najdete v novém vydání časopisu Týden, které vychází 15. října.

Autor: Milan EisenhammerFoto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ