Spolu s teplejším počasím je potřeba odlehčit i jídelníčku. Šéfkuchař společnosti Perfect Catering Filip Sajler se s on-line deníkem TÝDEN.CZ podělil o svůj recept na Caesar salát. "V restauracích ho bohužel často dostanete v absolutně nesmyslném složení. Nabízím tip na skutečný originál. Stačí vám pár ingrediencí a výsledek je stoprocentně zaručen," říká šéfkuchař, který v minulosti vařil i pro Madonnu, Davida Bowieho, Tigera Woodse, Garryho Kasparova nebo Johna Malkoviche.
Salát Caesar najdete jako stabilní položku mnoha menu po celém světě. V Severní Americe je podle Sajlera na jídelníčku snad vždy. "Je vyhlášenou specialitou, ale připravit jej podle tradiční receptury bohužel není vždy samozřejmostí. Někdy má, bohužel, mnoho nepovedených podob, což je velká škoda. Autorem původního receptu je údajně kuchař italského původu, který se usadil v mexické Tijuaně a z nouze, když došly zásoby, vytvořil tento naprosto geniální salát."
Zásadní je podle Sajlera používat k přípravě jedině římský salát, tedy druh listového salátu s výraznou chutí, který je šťavnatý a křupavý. "Nikdy by neměly chybět krutony z bílého pečiva ani parmazán a originální a famózní dresing," říká. Základní salát se také často obohacuje o plátky vypečené slaniny, o pečená kuřecí prsa a nebo grilované krevety.
Bílé pečivo nakrájíme na kostky ideálně dva krát dva centimetry velké a ve středně vyhřáté troubě je vysušíme dokřupava. Případně můžeme na sucho opéct na pánvi. Filip Sajler ale upozorňuje, že pečivo musí křupat, ne být tvrdé a pánev nezaručí tak rovnoměrný výsledek.
Suroviny na 4 porce: |
1 římský salát 150 g parmazánu (čím vyzrálejší, tím lepší) 1 kus bílého pečiva, bagety nebo amerického toustového chleba 2 žloutky střik vinného octa lžička dijonské hořčice lžička krystalového cukru mletý pepř sůl 100 ml olivového oleje stroužek česneku 4 ančovičky |
Klíčový je dresink. "Česnek a ančovičky nakrájíme na velice jemné kostičky, tedy najemno. V míse vymícháme žloutky s vinným octem, cukrem, hořčicí, pepřem a solí do hladké a našlehané pěny a postupně, za stálého míchání, přiléváme zvolna olivový olej." V okamžiku, kdy získáme majonézovou emulzi, vmícháme ještě ančovičky s česnekem a vše dáme do lednice vychladit.
"Římský salát nakrájíme na kousky, tak, aby byly jednou do pusy. Je to jeden z mála salátů, který se nikdy netrhá, ale vždy krájí. Ale není nic horšího, než když dostanete na talíř celé listy salátu, to je absolutní nesmysl mnoha českých hospod," říká. Následně promícháme s dresinkem. "Salát se vždy těsně před podáváním míchá s dresinkem, nikdy ne jinak. Kydání nebo kapání dresinku na salát na talíři je nesmysl," varuje Sajler.
Na závěr vše upravíme na talíř. Salát servírujeme promíchaný s dresinkem, na vrch přidáme krutony a strouhaný parmazán. "Je ideální je i jako příloha k letnímu grilovaní," doporučuje šéfkuchař.