Domácí pálenka zvaná samohonka, kterou vyrábějí venkované a která byla velmi populární v bývalém Sovětském svazu, má dnes v Bělorusku svou legální verzi. Jedna firma se tu pustila do její produkce ve velkém měřítku. Průmyslově vyráběná samohonka, k níž se stejně jako k té domácí přikusují kyselé okurky a slanina, si podle jejích producentů zachovává chuť i vzhled skutečné domácí pálenky. Její velkou výhodou je to, že se její pijáci nemusejí obávat, že přijdou o zrak, nebo dokonce o život, jak se to často s pančovanou a špatně destilovanou samohonkou stávalo.
"Samohonka má u nás starou tradici. Způsob, jakým ji lidé na venkově pálili, jí dodával harmonickou, jemnou chuť. A nebolela po ní hlava," vysvětluje Michal Akulik, ředitel palírny Slonimsky ve Slonimu, asi dvě stě kilometrů jihozápadně od Minsku. Tato palírna je v Bělorusku jediná, která počátkem srpna získala povolení samohonku vyrábět.
"Naše samohonka jemně uvolňuje a zanechává jasného ducha. Když jí vypijete rozumné množství, má dokonce stimulující účinky," podotýká zcela vážně Akulik.
Domácí pálení alkoholu bylo za carského Ruska a pak za Sovětského svazu zakázáno. Ani v Bělorusku dnes není povoleno. Úřady dovolily jen palírně Slonimsky a několika muzeím folkloru, aby ji prodávaly.
Běloruští venkované však nikdy samohonku nepřestali pálit a po staletí zdokonalovali její výrobu i přes rizika, která to s sebou neslo. Po pádu SSSR dokonce její domácí produkce značně vzrostla. Nápoj se tehdy pálil tajně v lesích, takže policie nemohla najít vlastníka palírny, když na nějakou narazila.
Samohonka se vyrábí z žita nebo tritikále, což je hybridní obilnina, která vznikla křížením žita a pšenice. V Bělorusku se hojně pěstuje. Proces výroby je podobný jako u koňaku nebo whisky.
Palírna Slonimsky respektuje tradici výroby samohonky, jejíž chuť je jemnější, než je tomu u vodky. Prodává dvě verze nápoje: první se jmenuje Dědečkův utrejch a má 42 procent alkoholu, druhý je Divoch a má 47 procent alkoholu.
Zatímco litr vodky stojí v Bělorusku v přepočtu od 95 do 120 korun, obě verze oficiální samohonky stojí v přepočtu asi 220 korun. Jde o luxusní produkt, který je určený především pro turisty; také se prodává jen v prodejnách duty-free.
Do speciálních destilačních přístrojů z mědi investovala palírna Slonimsky v přepočtu kolem osmi milionů Kč. Její vedení ujišťuje, že nynější produkce dvaceti tisíc lahví měsíčně se může až ztrojnásobit, pokud bude dostatečná poptávka.
To všechno ovšem nebrání běloruským vesničanům, kteří pálí samohonku po staletí, aby v tom nepokračovali. A to navzdory všem rizikům: loni v zemi na otravu alkoholem podle běloruského statistického úřadu zemřelo 2447 lidí. Podle tohoto zdroje se loni v Bělorusku vypilo v průměru 10,4 litru čistého alkoholu na osobu. Pro srovnání: Francouzi podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vypijí ročně na osobu 12 litrů.