Konečně jsou na trhu kuchařky, podle kterých zvládne správně uvařit i laik. Kromě receptů obsahují i tipy a vychytávky, jak se dílo zaručeně podaří a ještě vylepší. A své umění si můžete ověřit v kursech vaření s profesionály. Stát se "bohem kuchyně" nebylo nikdy snazší.
Kuchařek míváme doma habaděj, většinu z nich někde hluboko ve skříni. Říká se, že použitelná je ta, z níž jste zkusili minimálně tři recepty, a všechno se povedlo. Zbytek prý můžete klidně odnést do sběru...
"Kuchařka vás vařit nenaučí, jen vás navede. A recept je jen cesta, která často nikam nevede," říká suše Oldřich Sahajdák, šéfkuchař La Degustation Boheme Bourgeoise, jedné ze dvou pražských restaurací, které se pyšní prestižní michelinskou hvězdou. Příběh začal tím, že v antikvariátu objevili knihu "Kuchařská škola Marie Svobodové" z roku 1894. Podle ní Sahajdák vaří. "Inspirovala mě, ale stejně jako žádná kuchařka mi neporadila, jak má co chutnat. Na to musíte přijít sám - zkoušíte. Jedině tak přijdete na to, co to je špetka. Naštěstí vím, jak spousta jídel chutnat má - odmalička jsem doma koštoval, když vařila máma nebo babička. A mám dobrou paměť."
*Které kuchařky se dnes nejlíp prodávají?
*Kdo vládl tomuto žánru v 90. letech?
*V čem se liší Pohlreich a Babica?
*Čím bodují kuchařky Romana Vaňka?
*Jaké tipy na lepší svíčkovou, bramboračku a knedlík prozradilo deset špičkových šéfkuchařů?
*Co se naučíte v kursu vaření?
Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu Týden, které vychází v pondělí 12. listopadu 2012.