Vánoční cukroví moderně i tradičně

Relax
13. 11. 2016 05:46
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pečení cukroví je jedna z nejoblíbenějších součástí vánočních svátků českých hospodyněk. Nádherně provoní byt, nahodí příjemnou atmosféru a celá rodina si na něm společně pochutná třeba při sledování pohádek. Na svátečních stolech se pravidelně objevuje rodinná klasika prověřená mnoha generacemi, i modernější a zdravější druhy cukroví, které obsahují méně kalorií.

Kde se to cukroví vzalo?
Počátky pečení cukroví jsou spojené s oslavami zimního slunovratu. Pohanské kmeny této noci přikládaly velký magický význam, připravovaly obřadní pečivo a vyřezávaly figurky z ovoce, aby ochránily své domovy a majetek před zlými silami. Ochranné amulety vyrobené z těsta a ovoce lidé věšeli na stromy v sadu, nad dveře od stáje i do všech místností v domě. Tradice pečení vánočního cukroví, není ovšem zase tak stará. Naši předkové s ním začali až v devatenáctém století a pojí se s ním řada tradic. Ruce zamazané od zadělávání těsta například hospodyně otíraly o kmeny stromů v zahradě, aby se příští rok urodilo hodně ovoce. Když se cukroví v troubě spálilo, bylo to velmi špatné znamení, a naopak povedená várka znamenala štěstí.

Z kvalitních ingrediencí se lépe peče
Mouka a cukr byly za dob našich babiček drahé, takže hospodyňky původně vyráběly sladkosti na Vánoce především ze sušeného ovoce, medu a ořechů. V dnešní době najdou v regálech i speciální druhy mouk určených pro konkrétní typ pečení. Předurčuje je k tomu hrubost mletí, která hraje důležitou roli v následném zpracování těsta. S Cukrárenskou moukou od Penamu upečete to nejlepší linecké cukroví a jako bonus vás nadchne práce s těstem, s žitnou moukou Na tmavé pečivo pod značkou Z jiného města letos dovedete perníčky k dokonalosti.

Samostatnou kapitolu tvoří medové perníčky. Jejich tradice sahá v českých zemích nejméně do čtrnáctého století, kdy vznikaly cechy perníkářů. Název perník je odvozený od dřívějšího zvyku medové těsto dochucovat pepřem. V minulosti byl perník oblíbený nejen jako sladkost, ale i díky svým blahodárným účinkům na zažívací potíže. "Nebojte se krystalizace medu. Jde o zcela přirozený jev, žádná závada to není. Naopak je známkou toho, že med výrobce neošidil. Některé medy krystalizují rychle, jiné až po čase. Například čistý akátový med skutečně vydrží tekutý po celý rok," uvádí Michaela Němcová z portálu Nákupzframy.cz. Perníčky zdobené polevou nebo namáčené v čokoládě jsou i díky krásné vůni českou vánoční stálicí.

Některé druhy cukroví (linecké, slepované cukroví nebo ischelské dortíčky) se po upečení ještě vylepšují marmeládou nebo džemem. Nejoblíbenějším druhem džemů je tradičně jahodová, následují ji meruňková a švestková povidla. Speciálně pro pečení připravila značka Hamé nové ovocné náplně s kousky ovoce v příchutích meruňka a višeň. Jsou speciálně vyvinuty tak, aby se ani za vysokých teplot při pečení neroztékaly a nevytékaly z pečiva. Navíc jsou lehce roztíratelné, mají snížený obsah cukru, více pak vynikne chuť ovoce, a dají se použit i za studena.

Zdravě chutné
Trend zdravého stravování bez bílého cukru a mouky v posledních letech pronikl i do svátečních pokrmů. Řada hospodyněk připravuje vánoční cukroví z bezlepkové mouky nebo podle pravidel raw stravy, kdy žádná z použitých ingrediencí nesmí projít vyšší teplotou než 42 stupňů Celsia. Zdravé suroviny, jako je sušené ovoce a ořechy, se vám budou hodit pro přípravu originálního cukroví na poslední chvíli. Stačí přidat hrubé ovesné vločky z řady K-Bio, jež jsou produkovány v souladu s přírodou, v bio kvalitě a najdete je v prodejnách Kaufland. Všechny ingredience smíchejte s máslem a medem, přidejte vejce, ochuťte skořicí a pomalu pečte v předehřáté troubě. Vychladlé hrudky můžete ještě namáčet v čokoládové nebo bílé polevě.

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ