Víno, koňak a šampaňské z 19. století: milionový nález

Relax
5. 12. 2014 14:30
Objevené víno a kastelán hradu a zámku Bečov Tomáš Wizovský.
Objevené víno a kastelán hradu a zámku Bečov Tomáš Wizovský.

Vína, objevená spolu s relikviářem sv. Maura na bečovském zámku v roce 1985, byla oceněna na 20 milionů korun. Jde o víno, koňak a šampaňské z 19. století. Unikátní sbírka čítá celkem 136 lahví, každá z nich má hodnotu minimálně 200 tisíc korun.

Sbírka lahví je tak po relikviáři, který je národní kulturní památkou a jedním z nejcennějších movitých pokladů České republiky, další pokladem, kterým se může bečovský areál, už tak sám o sobě unikátní, pyšnit. Lahve vína, koňaku a šampaňského ocenila společnost Premier Wines & Spirits (PWS).

Unikátní sbírka obsahuje celkem 136 lahví.Vinný poklad, který je uložen ve speciálním depozitáři na hradě, analyzoval Jakub Přibyl, jeden z nejlepších českých sommelierů. "Z unikátní sbírky 136 lahví vína, koňaků i šampaňského pocházejících převážně z let 1890 až 1899, jich má mnoho částečně zachovanou i etiketu. Mohu tedy bezpečně určit nejen původ, ale i konkrétního vinaře, od kterého pochází a dokonce i obchodníka, jenž vína prodával," vysvětlil Přibyl, head sommelier společnosti Premier Wines & Spirits.

Jedná se tak zřejmě o nejcennější nález vín na území ČR. Ve vinné sbírce jsou hlavně francouzská vína, jako bordeaux či burgundské, ale i portské. Dochovalo se i několik lahví šampaňského. Součástí sbírky je i několik lahví ikonického vinařství Chateau d'Yquem se stále čitelnou vinětou. "Jde o unikátní vinařství z vesnice Sauternes v oblasti Bordeaux, které vyrábí velmi jemná, sladká bílá vína. Jejich kvalitu a exkluzivitu dokládá i fakt, že jako jedinému vinařství mu byla v roce 1855 přiznána kategorie premier cru classé supérieur při Bordeauxské klasifikaci vín," doplnil Přibyl.

Celá sbírka pochází ze soukromého majetku rodiny Beaufort - Spontin, která během druhé světové války kolaborovala s nacisty a po vydání takzvaných Benešových dekretů musela opustit republiku. Před odchodem nechali vzácný Relikviář sv. Maura a lahve ukrýt pod podlahu hradní kaple.
Relikviář sv. maura byl v roce 2011 vystaven v pražském Vladislavském sále.
Poklady byly objeven až po dlouhých čtyřiceti letech, kdy o odkoupení blíže neurčené historické památky, začal vyjednávat obchodník z USA Danny Douglas. K vyjednávání byli přizváni i kriminalisté, kteří měli za úkol zjistit, o jaký předmět má obchodník zájem. Díky několika indiciím se kriminalistům podařilo 4. listopadu 1985 objevit relikviář, který byl později oceněn jako "památka nevyčíslitelné hodnoty", a sbírku vzácných lahví v zásypu bečovské hradní kaple.

Národní památkový ústav nechal sbírku lahví zapsat do systému správy mobiliárních fondů CASTIS jako vícenález, nikdo se však dlouho zaobíral jejím významem. "Několikrát jsem žádal několik institucí, aby se tímto vinným pokladem zabývali. Bohužel v této věci nikdo nereagoval," uvedl kastelán hradu a zámku Bečov Tomáš Wizovský. Pomohlo až propojení se soukromým subjektem PWS a jeho sommeliérem Jakubem Přibylem. "Skvělé je, že většina vín je sladká, takže zatím mají svou hodnotu i jako vína samotná, nikoliv jen jako archivní muzejní kousek. Mnoho z nich je momentálně ve své nejlepší kondici. Co se chutě týče, obávám se, že jejich hodnota půjde během několika let dolů," upřesnil Přibyl.

"V tuto chvíli musíme vypracovat expertní zprávu a následně sbírku necháme položkově ocenit. Tři vína, které pan Přibyl analyzoval jako archivační, tedy již nepitelná, bude možné expozičně využít v připravované nové tematické expozici relikviáře sv. Maura," dodal Wizovský.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ