Největší škody za posledních deset let. Tak popisují vinaři překvapivé ranní mrazy. Pátečními teplotami mezi -1 až -4 stupně Celsia byly podle nich nejvíce zasaženy Slovácko a Velkopavlovicko, značné škody utrpělo také Znojemsko nebo Mikulovsko.
Mrazy na Moravě podle odhadů způsobí až pětadvacetiprocentní propad výnosů - tedy propad ve výši asi 400 milionů korun. Právě to může mít vliv na zdražení našich vín.
"Příroda podala nejpádnější důkaz o nesmyslnosti zavedení spotřební daně na tichá vína. Jejím zásahem přišli vinaři ze dne na den o značnou část svých příjmů a moravské víno letos nevyrobí, ač o vinice musejí nadále pečovat, bez vidiny jakékoli úrody," uvedl tejemník Svazu vinařů ČR Martin Půček. "Kdyby vymrzl v České republice všechen ječmen či chmel, všechny švestky, pivovary a lihovary budou dál nerušeně vyrábět česká piva a destiláty z dovozových surovin. Vinařství je odlišné, neboť konečný produkt je vyráben podle původu hroznů, které žádný dovoz nenahradí," dodal.
Upozorňuje, že cenu vína by mohla také výrazně zvednout spotřební daň z tichých vín. Daň se dosud platí pouze u šumivých. "Další zdražení o zhruba dvanáct korun na litr by znamenala navrhovaná spotřební daň z tichých vín. Reálně by tak hrozila absurdní situace, kdy by zavedením spotřební daně na tichá vína byla ta moravská pro domácí spotřebitele cenově nezajímavá," dodal Půček.