Prvních čtrnáct tuzemských vinařů dostalo od ministerstva životního prostředí a organizace ALKA Wildlife speciální známku za to, že na svých vinicích hospodaří způsobem, který zde umožňuje život vzácným syslům. Syslí populace za posledních 60 let poklesla v ČR téměř o 90 procent, její úbytek ukazuje na mizení celého jednoho ekosystému z krajiny.
Příčinou prudkého poklesu populace sysla v ČR jsou především změny v zemědělském hospodaření, které zničily jeho přirozené travnaté prostředí. Do budoucna mohou mít zásadní význam pro záchranu tohoto druhu podle odborníků i vinice jižní Moravy. Vinice se zatravněnými a udržovanými pásy představují vhodné náhradní, ale přesto přirozené prostředí pro sysla. Jde o rozlehlé a spojené plochy, které jsou z pohledu sysla ideálním prostředím, kde může nerušeně pobývat a postupně se rozmnožovat.
Zatravnění meziřadí však zatím není ve vinicích obvyklou praxí. Proto byla vytvořena ochranná známka Sysli na vinici. "Víno z vinic, kde žije sysel, poznáte podle malé zlaté známky na láhvi, vinaře pak podle větší samolepky na dveřích," uvedla Kateřina Poledníková z organizace ALKA Wildlife.
Intenzivní hospodaření v krajině způsobilo, že se ze sysla obecného, běžného hlodavce, kterého lidé vyháněli z každé zahrádky, stal kriticky ohrožený druh. "Ve druhé polovině 20. století došlo k strmému úbytku syslů. Po roce 2000 byl sysel obecný zjištěn pouze v několika menších lokalitách, přičemž většina ze současných populací je velmi malá a izolovaná od ostatních," uvedl Jan Šíma z odboru druhové ochrany ministerstva životního prostředí.
Počet syslů v České republice dnes odhadli odborníci na čtyři a půl tisíce až pět tisíc v 35 lokalitách. Sportovní letiště, golfová hřiště a kempy dnes představují ojedinělá místa, která drží tento druh naživu. Sama o sobě ale nestačí, velký potenciál proto mají podle odborníků i vinice.
Pro získání zlaté známky musejí vinaři splnit tři podmínky. Jejich víno pochází z viniční trati, kde je potvrzen aktuální výskyt sysla obecného, vinař zatravňuje vinice a nepoužívá chemické prostředky na hubení hlodavců.
Seznam vinařů z Velkých Pavlovic, kteří získali známku: |
Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a. s., Vinařství Procházka, Buchtovi, Rodinné vinařství Suský, Karel Reichman, Lubomír Zborovský, Rodinné vinařství Krejčiřík, vinařství Mikulica, Michna, Vlastimil Řádek, vinařství Lacina, Petr Procházka, Vinařství V & M Zborovský, v. o. s., Miroslava Balounová. |