Vinařství Rajhradské klášterní chce v nebližších pěti letech zrekonstruovat svůj areál v centru Rajhradu, jehož součástí jsou i benediktinské sklepy z konce 17. století. Vinařství počítá s investicí ve výši zhruba 30 milionů korun. Řekl to jednatel společnosti Rajhradské klášterní Jiří Ruibar.
V Rajhradě a okolí se víno pěstovalo od středověku. Nové vinařství ale navazuje na slavnou historii postupně. "V roce 2009 jsme začali v podstatě na nule, loni jsme měli obrat deset milionů korun," uvedl Ruibar. Firma dělá ročně asi 100 tisíc litrů vína, z toho většinu stáčí do lahví.
Prostory vinařství se uvolnily v roce 2008. Ruibar byl prý k obnovení tradice skeptický, loni se ale první víno společnosti dostalo i do prestižního Salonu vín. Šlo o víno z hroznů z rajhradského vinohradu. "To dokazuje, že nejde o žádné problémové místo," uvedl Ruibar.
Vinařství hrozny nakupuje, vlastní vinice nemá. Část produkce pochází ještě z vinohradu v Blučině a zbytek je z Dolních Kounic. Rozvoj vinařství brzdily církevní restituce. Objekt a pozemky má nyní zpátky benediktinské opatství. "Do té doby jsme nemohli vyměnit ani dveře," uvedl Ruibar, který nakonec s mnichy uzavřel dohodu, podle níž na jejich pozemcích může stavět a za 99 let vše propadne řádu.
Firma chce postupně výrobu oddělit od sklepů, které pak opraví a propojí. Cílem je v areálu v centru města vybudovat i ubytovací kapacitu. Na místě je devět sklepů, které jsou různým způsobem propojené. Do některých se vchází z vinařství, do jiných z ulice. Záměrem vinařství je přesunout výrobu do nadzemní části. Stavět se patrně začne už v příštím roce. Podle něj bude místo atraktivní i pro turisty. Ze sklepů vznikne labyrint, který je deset minut autem od Brna.
Vinařství dělá i mešní víno, má na to certifikát od opatství. Ročně jde asi o 3000 litrů, celková produkce vinařství je 100 tisíc litrů. Rajhradští benediktini pěstovali víno od středověku. Z pozdějších dob se zachovaly sklepy v dnešní Štefánikově ulici, kde působí i společnost Rajhradské klášterní. Nejstarší sklep je z roku 1692.