Vinařstvím roku se stal Sonberk. Bodovali i Glosovi a Bzenec

Relax
27. 3. 2014 21:22
Vítězem soutěže Vinařství roku je letos Sonberk.
Vítězem soutěže Vinařství roku je letos Sonberk.

Celkovým vítězem prestižní soutěže Vinařství roku 2013 se stal Sonberk z Břeclavska. Sonberk vyhrál i v kategorii Střední vinařství, zatímco Vinařství Glosovi zvítězilo v kategorii Malé vinařství a Zámecké vinařství Bzenec v kategorii těch největších. Soutěže se účastnilo téměř třicet vinařství, z nichž devět postoupilo do finále.

Z produkce vítězného vinařství Sonberk.Novinkou letošního ročníku bylo rozdělení do zmiňovaných tří kategorií podle velikosti produkce. "Rovnou šanci uspět tak měli letos nově opravdu všichni," uvedl předseda sedmičlenné odborné poroty František Mádl. "U vítězů jednotlivých kategorií rozhodovala zejména koncepční a ucelená práce vinařství s důrazem na vinice, jejich původ a autentičnost výchozí suroviny," dodal.

Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, podporuje ji také Vinařský fond. Vína z vítězného Sonberku lze kupovat na jeho webových stránkách za zhruba 220 korun, dražší jako třeba Ryzlink rýnský 2010, Rulandské šedé 2010, Sauvignon 2009 nebo Tramín 2011 za 320 korun.

"I malé vinařství může vyprodukovat velké víno," vtipkoval při čtvrtečním slavnostním vyhlašování v pražském Veletržním paláci Marek Eben. Oceňovaných vinařů se marně ptal, jaká práce je na vinici nebaví: "My to nebereme jako dřinu, my to bereme jako zábavu," vyslechl si. Hned dvě ocenění získal na soutěži letos Lubomír Glos, jednak Cenu Viléma Krause udělovanou významné vinařské osobnosti s celoživotním přínosem pro obor a pak vítězství v kategorii Malých vinařství. "Lepší je vzít si motyčku a jít okopávat vinice," bránil se na pódiu nějakým dlouhým řečem.

V Sonberku lze ochutnávat v zajímavé stavbě přímo na vinici.Vinařství Glosovi je rodinným podnikem, který produkují vína z jižní Moravy od roku 1992, obhospodařuje 5,5 ha vinic a ročně vyprodukuje zhruba 30 000 lahví, mezi kterými nechybějí ani speciální bobulové výběry, ledová a bariková vína. Dalšími finalisty v jeho kategorii byly Víno J. Stávek a Vinařství Proqin. V kategorii Středních vinařství to pak vedle vítězného Sonberku byly Vinařství Vladimír Tetur a Moravíno, které na slavnostním večeru nabízelo například skvělé Rulandské šedé 2012. Třeba jeho Chardonnay, pozdní sběr 2012 nebo Műller Thurgau, pozdní sběr 2012 lze přitom kupovat již kolem 170 korun.

Marketingová ředitelka Sonberku Vladimíra Mrázová a sklepmistr Oldřich Drápal.Cena pro víno i management 

Vítěz soutěže bude uveden do Síně slávy vinařství zřízené v Národním vinařském centru ve Valticích. "Současně bude mít oceněný možnost užívat titul pro své marketingové účely, a to bez časového omezení vždy s uvedením roku 2013, za který jej získal," řekl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Z produkce vítězného Sonberku. Pálava 2010, výběr z hroznů.Vinařství roku se odlišuje od ostatních vinařských soutěží v zemi, při nichž mezi sebou většinou jednorázově zápolí vzorky vín. Při soutěži je totiž posuzována celoroční práce podniku, který je navíc hodnocen podle řady kritérií. Podle dřívějšího vyjádření šéfa vinařského svazu Tibora Nyitraye se vítězem zjednodušeně řečeno stává to vinařství, které produkuje nejlepší víno a zároveň je nejlépe řízeno.

Absolutního vítěze soutěže letos pomáhala poprvé vybrat veřejnost svým hlasováním v soutěži "Mediatel Vindemia publica 2013". Titul Vinařství roku získal ten z vítězů jednotlivých tří kategorií, který zároveň dostal nejvíce hlasů od veřejnosti.

Držiteli titulu Vinařství roku se v uplynulých letech stala vinařství Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, František a Hana Mádlovi a Znovín Znojmo.

Autor: - red -, ČTK Foto: Karel Šanda, www.sonberk.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ