Znojemské historické vinobraní slaví padesát let

Relax
13. 9. 2016 17:00
Letošní 33. ročník Znojemského historického vinobraní začíná v pátek 16. září.
Letošní 33. ročník Znojemského historického vinobraní začíná v pátek 16. září.

Větší profesionalizace účinkujících nebo pestrost programu je zřejmě hlavním rozdílem dnešní podoby Znojemského historického vinobraní, jehož průvod prošel poprvé městem před padesáti lety. Akci tradičně navštěvují desetitisíce lidí, oproti minulosti ale musí nyní bojovat s konkurencí dalších velkých vinobraní v kraji. Letošní znojemské vinobraní začíná v pátek 16. září.

Tradice znojemských vinobraní pochází už z dob těsně po druhé světové válce. Zmínky jsou z roku 1946, dělalo se i v roce 1965, s historickým průvodem, který znají návštěvníci dnes ale lidé setkali poprvé v roce 1966. Jeho autorem a zakladatelem byl František Koukal, který dokázal ve svém scénáři skloubit jak slavnou minulost královského města na řece Dyji, tak i jeho zachovalé historické kulisy a vinařskou tradici.

Trestání nepoctivého prodejce v kašně.Na počátcích si lidé kostýmy sami šili. Podle Koudely je z archivních fotografií jasné, že kvalita byla už tehdy vysoká. Dnes si organizátoři dobové šaty půjčují všude možně po republice, aby odpovídaly době Jana Lucemburského. "Máme něco ve svém fundusu, něco půjčujeme z Barrandova, Českého Krumlova. Vzhledem k tomu, že to něco stojí, jsme tak limitováni počtem účastníků průvodu, kterých bude letos přes 500. Chceme si ohlídat, aby někdo nepřišel například v kostýmu z domy Přemysla Otakara," uvedl Koudela. Letos se v průvodu podle něj vydá 520 lidí, 33 koní a dva velbloudi.

Podle něj bude letošní 33. ročník historického vinobraní, protože se nekonalo v minulosti každoročně, nesrovnatelný s prvním ročníkem v organizaci. Například pódium je větší, vejdou se na něj dvě třetiny průvodu. Jeho součástí jsou většinou profesionálové, šermíři nebo kejklíři, kteří se podobnými akcemi živí.

Cílem současných organizátorů je zachovat unikátní atmosféru. "Chceme se držet linie, aby bylo vinobraní postavena na víně a historické části. Pak jde teprve burčák a pak ostatní program," uvedl Koudela, podle kterého v minulosti byl prioritou spíše burčák.

K vinobraní patří i slavnostní historický průvod za účasti krále Jana Lucemburského s chotí Eliškou Přemyslovnou.
Zatím největší a nejúspěšnější vinobraní se konalo ve Znojmě v roce 1967. Originální program s téměř 600 účinkujícími zhlédlo na 110 tisíc návštěvníků. Loni na akci přišlo kolem 80 tisíc lidí. Podle Koudely jsou jedním z důvodů konkurenční akce, mezi kterými si ale Znojmo stále zachovává primát. "Nesrovnatelné je to vzhledem k minulosti v organizaci, zabezpečení," uvedl Koudela.

Ústřední postavou vinobraní se stal král Jan Lucemburský, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Město pro něj tehdy připravilo bohatý program, jehož střípky, včetně tradičního předávání práv do rukou konšelů, se divákům nabízejí k zhlédnutí dodnes. Podle režiséra současné podoby vinobraní Václava Berana se dnešní podoba akce s tou před 50 lety ani nedá srovnávat. "Kulturní program je po celém městě, je nabitější, atraktivnější, to tehdy ani nebylo možné," uvedl Beran.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ