Balená voda v restauracích je v Česku dražší než pivo, i proto stále víc hostů žádá obyčejnou vodu z vodovodu. České restaurace a kavárny se učí nabízet svým hostům kohoutkovou vodu místo balené, ale pomalu. Ne všude je kohoutková voda běžná. Za odmítnutím personálu se nejčastěji skrývají výmluvy na hygienu nebo zákaz majitele. Skutečným důvodem je však nejčastěji obava ze ztráty zisku.
Plnou karafu
Přitom podávání kohoutkové vody je jeden z úspěšných způsobů, jak si přilákat stálé hosty. Sklenka vody ke kávě nebo karafa s vodou na stole je signálem, že se personál o svého hosta zajímá a uvažuje ekologicky. "Často je to tak, že hosté ocení vstřícnost podniku a dovolí si útratu za jinou položku," říká Marta Zveibil Hrubá, která spolupracuje na informačním projektu Česko pije z vodovodu. Obavy některých restauratérů z ekonomických ztrát při podávání kohoutkové vody jsou podle ní zbytečné. "Hodně restaurací umí vařit kvalitně, poskytovat dobrý servis a ještě u toho dokážou podávat vodu zdarma a nezbankrotovat," dodává. Obvykle si totiž hosté objednají ještě další nápoj.
Kohoutková voda přesto pořád není chápána jako úplná samozřejmost, ale jako něco navíc. Podniků, které ji nabízejí, nicméně neustále přibývá. Potvrzují to i dva portály: Vodovoda.cz a Zvodovodu.cz. V seznamech jsou kavárny a restaurace z Prahy, Brna, Ostravy, ale třeba také z Tábora nebo Šumperku.
"Z ekonomického hlediska jde sice o krátkodobou ztrátu v podobě několika haléřů za pár deci vody, ale dlouhodobě to pro nás má přínos v podobě vracejících se hostů," tvrdí Martin Bašus, ředitel společnosti Mamacoffee, která v Praze provozuje několik kaváren. Je přesvědčen, že by restauratéři měli svým zákazníkům nabízet takové služby, jaké sami v roli hostů vyžadují jinde.
Výmluvy na hygienu
Názory se ovšem různí. "Balená neperlivá voda je součástí nabídky gastronomických provozů a je mezi zákazníky oblíbená. Restauratéři se logicky přizpůsobují této poptávce hostů," říká Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR. Podle něj jsou hosté ochotni za své oblíbené značky balené vody platit v restauracích stejně jako v obchodech. Podniky by měly svým hostům vyjít vstříc, pokud požadují vodu z kohoutku. "Neznamená to ale, že by měla být nabízena zdarma. To je na majiteli restaurace, který má s provozem svého podniku spojené další náklady," dodává Stárek.
Malá sklenka vody podle něj automaticky patří pouze ke kávě. V podávání kohoutkové vody vidí riziko kontaminace choroboplodnými zárodky. Právě údajné problémy s hygienou jsou nejčastějším argumentem restauratérů, kteří vodu z vodovodu nepodávají. Tvrdí, že hygienickou jistotu má personál i host pouze u balené vody.
"Lidé už jsou informování o tom, že každá restaurace musí mít přípojku pitné vody, jinak by nesměla být v provozu, " vysvětluje Václava Kunová, lékařka, která stojí za portálem Vodovoda.cz, že obavy z kontaminace vody jsou liché. Voda z vodovodu je v Česku kvalitní a zcela bezpečná. Lidem, kteří ji pijí, žádné zdravotní problémy nehrozí.